פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   המנצחים, המאוכזבים והכישלון של מדונה: סיכום גמר האירוויזיון בישראל

   שום דבר, גם לא המיקום הנמוך של מרימי, לא הצליח לגרוע מהערב המדהים הזה. המנחים נראו מצוין, הבמה הייתה מרהיבה והמחוות היו מרגשות. הייתה גם מנצחת גדולה, הולנד, שזכתה בגדול למרות שהקהל בבתים הצביע דווקא עבור נורבגיה. סיכום הגמר - המספרים, ההופעות וההצבעות

   המנצחים, המאוכזבים והכישלון של מדונה: סיכום גמר האירוויזיון בישראל
   באדיבות כאן 11 ו-EBU, עריכה: ניר חן

   איזה ערב זה היה. הבטיחו לנו את האירוויזיון הגדול ביותר - קיבלנו. הבטיחו לנו את הנאמברים המושקעים ביותר - קיבלנו. הבטיחו לנו את מדונה - קיבלנו. הבטיחו לנו ניצחון של הולנד - קיבלנו. הבטיחו לנו פרובוקציה של איסלנד - גם את זה קיבלנו בדמות של צעיפים עם כיתוב "פלסטין".

   אבל שום דבר, גם לא המיקום הנמוך של קובי מרימי, לא הצליח לגרוע מהערב הזה. נאמבר הפתיחה עשה כבוד לנטע ברזילי ולדנה אינטרנשיונל, שתי הזוכות האחרונות שלנו, לנדב גדג' שהביא לישראל גמר אירוויזיון ראשון אחרי ארבע שנות בצורת, ולאילנית שבזכותה הכל התחיל אי שם ב-1973 עם "אי שם" האלמותי.

   המנחים נראו מצוין, הבמה הייתה מרהיבה, הבדיחה של אסי עזר על האפליקציות לתיירים המסוימים שמגיעים לאירוויזיון הצחיקה, הרייטינג היה גבוה מאוד (38.2 אחוז, שהם 1.3 מיליון צופים) וההימורים צדקו. קשה להאמין שמישהו לא התרגש מהמחווה לאירוויזיונים שביצעו קונצ'יטה וורסט שזכתה באירוויזיון 2014, מונס זלמרלב שזכה ב-2015, אלני פוררה שהפסידה לנטע בשנה שעברה, וורקה סרדוצ'קה שסיימה במקום השני ב-2011. השיא היה כשגלי עטרי עלתה כדי לשיר את "הללויה" עם ארבעת כוכבי האירוויזיונים, כשמאחוריה מוקרנת התפאורה של אירוויזיון 1979 שנערך בירושלים ולוגו האירוויזיון הישן בזהב.

   הזוכה ההולנדי הולנד גמר אירוויזיון דאנקן לורנס נטע ברזילי (AP)
   הזוכה ההולנדי מקבל את הגביע מנטע ברזילי

   דווקא על רקע ההצלחה של הנאמבר הזה בלט הכישלון של מדונה, שהייתה החולייה החלשה ביותר בערב הזה. הופעתה נראתה תלושה, לא טובה, והבדיחות ברשת לא איחרו לבוא. מ"מקום אחרון בהימורים" דרך "מהו גיל הפרישה לנשים" ועד "לא יכלו לשים עוד כמה שקלים על פלייבק?", היה מכמיר לב לראות את אלילת הפופ במופע של טעם רע.

   קובי מרימי שייצג את ישראל עם השיר Home לא נאלץ להתמודד בחצי הגמר, אך סיים בתוצאה מאכזבת. מרימי גמר את הערב במקום ה-23 בלבד, כשמהקהל הוא קיבל 35 נקודות. סן מרינו העניקה נקודה אחת, צ'כיה ורומניה נתנו 3 נקודות כל אחת, גאורגיה תרמה 4 נקודות, מקפריסין קיבלנו 5, מולדובה פינקה עם 7 נקודות, והמצביעים הצרפתים הפתיעו עם 12 נקודות, דוז פואה. 39 צוותי שיפוט איפסו את מרימי והנקודות היחידות הגיעו מבלרוס, ולא סתם - 12 נקודות מלאות. הדבר תמוה שכן זמן קצר לפני תחילת הגמר הודיע איגוד השידור האירופאי, כי צוות השופטים של בלרוס נפסל.

   מתאגיד השידור נמסר כי "תוצאות ההצבעה של חבר השופטים מבלרוס נחשפה במהלך ריאיון, בניגוד לנהלי תחרות האירוויזיון. בהתאם לתקנות ההצבעה של איגוד השידור האירופאי ה-EBU, הוחלט לנקוט בפעולה ולפסול את חבר השופטים הבלרוסי מאירוע הגמר. על מנת לקבוע את אופן ההקצאה של הקולות ממדינת בלרוס, הוחלט לעשות שימוש בסכום תוצאות מצטבר שאושר על ידי מפקחי ההצבעה". לשאלתנו איך הגיעו לסכום הזה, כיצד הוא נקבע, ועל פי מה הוא חושב - טרם קיבלנו תשובה וזו עדיין תעלומה.

   מדונה מופיעה באירוויזיון 2019 בתל אביב (צילום מסך)
   מדונה באירוויזיון

   כך או כך זה לא משנה, ל-12 הנקודות הללו לא הייתה השפעה וגם בלעדיהן מרימי היה מסיים באותו המקום. בתום התחרות הוא מיהר לעלות לאוטובוס המשלחת ולצאת מהמקום, לא לפני שנשלחה הודעה מוקלטת שבה הוא נראה מחויך: "היי מדינה מהממת שלי, תודה תודה תודה לכם, היה לי מהמם ומרגש והיה לי הכי הרבה כבוד בעולם לייצג אתכם". מרימי המשיך בהתרגשות: "אני אוהב אתכם, תודה על התמיכה לאורך כל התקופה הזאת בשבוע האחרון בכלל. הסמסים והדגלים שהנפתם בזמן הביצוע, אין לי מילים שיכולות להסביר את מה שעבר שם, זה מחמם לי את הלב. אני אוהב אתכם, נתראה בהמשך".

   ויש גם מנצחת אחת גדולה, הולנד. ההולנדים ניצחו בעבר ארבע פעמים בתחרות שבה הם משתתפים משנתה הראשונה, ב-1956. אולם הניצחון האחרון שלהם הושג ב-1975, עם השיר "דינג א-דונג". שנות ה-2000 לא האירו להולנדים פנים ובין השנים 2005-2012, שמונה שנים ברציפות, הם לא הגיעו לגמר אחד בודד. השנה, אחרי 44 שנים, סוף סוף יש להם ניצחון, אבל בניגוד לטבלאות ההימורים - הוא לא היה פשוט בכלל. למעשה, דנקן לורנס לא ניצח אצל שופטים ולא אצל הקהל. בטלווטינג, הצבעת הקהל בבית, הולנד סיימה במקום השני עם 261 נקודות, 30 נקודות פחות מנורווגיה שסיימה ראשונה. אצל השופטים הגיע דנקן לורנס למקום השלישי עם 231 נקודות, שמונה נקודות פחות משוודיה הראשונה עם 239 ושש פחות ממקדוניה הצפונית שסיימה 237 נקודות. לעיתים הצבעת השופטים נראית לא כשרה ומונעת מחישובים אסטרטגיים, ולעיתים השופטים מראים ניתוק מוחלט מהצבעת הקהל. כך קרה עם Keiino הנורווגים שסיימו במקום הראשון עם 291 נקודות בקהל, אך רק במקום ה-15 עם 47 נקודות בלבד מצוותי השיפוט.

   קובי מרימי אירוויזיון גמר 2019 (AP)
   בכה בסוף. קובי מרימי

   12 לרוסיה

   מי שיכול להיות מאוד מרוצה מעצמו הוא לוקה הני שהעניק לשוויץ את המקום הרביעי, הגבוה ביותר משנת 1993, והטופ-10 הראשון מ-2005. זהו גמר שלישי בלבד של שוויץ ב-13 השנים האחרונות, עם תוצאה מרשימה מאוד. מי שבוודאי מחו דמעה הלילה הן בנות להקת "אחיות" מגרמניה, שלא הצליחו לחלץ אף לא נקודה אחת בהצבעת הקהל. טוב בחרו בהפקת התחרות שלא לצלם אותן ברגע שבר רפאלי אמרה בצער "גרמניה עם אפס נקודות". מי שמאכלסת את המקום האחרון היא בריטניה, פעם אחת המדינות המצליחות בתחרות וכיום מדינה עם רקורד מביך. ב-17 השנים האחרונות היא סיימה ארבע פעמים במקום האחרון וזוהי הפעם העשירית בטווח הזה שהיא מסיימת מחוץ ל-20 הגדולות.

   ולמי אתם הצבעתם? צוות השיפוט הישראלי העניק נקודה אחת לצ'כיה, 2 לצרפת, 3 לשוויץ, 4 למלטה, 5 לאוסטרליה, 6 לשוודיה, 7 לאזרבייג'ן, 8 לאסטוניה, 10 לאיטליה, ו-12 להולנד שבסופו של דבר ניצחה. ישנם פערים משמעותיים לעומת הצבעת הקהל: נקודה אחת לדנמרק, 2 בלבד להולנד המנצחת, 3 לאזרבייג'ן, 4 לצרפת, 5 לספרד, 6 לאוסטרליה, 7 לשוויץ, 8 לאיטליה, 10 לנורווגיה (לעומת 0 מהשופטים), ו-12 לרוסיה (גם עם 0 מהשופטים).

   זהו, תם ונשלם אירוויזיון 2019. היו עליות, היו מהמורות, היו קשיים, היו עצבים, היו דברים שלא עבדו, היו דברים מאחורי הקלעים שהיו פחות טובים משנים קודמות, אך מה שהגיע בסופו של דבר לטלוויזיה היה משדר מהודק ומקצועי שעשה לישראל הרבה מאוד כבוד. חבל שממשלת ישראל פספסה פה בענק הזדמנות הסברתית ראשונה במעלה, כזו שיכולה לחזק את מקומה של ישראל במפת התיירות העולמית. רגע לפני שבתאגיד שוב יתעוררו לכותרות על קיצוצים וניסיונות חיסול, מגיעה לכל אנשי ההפקה של אירוויזיון 2019 בתל אביב טפיחה גדולה מאוד על השכם.

   עידן רייכל בגמר גמר האירוויזיון אירוויזיון 2019 ( , אורית פניני)
   עידן רייכל בהופעה בגמר