פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   ניצחון האירוויזיון: מתברר שהעולם לא קונה את הקריאה לחרם על ישראל

   דרך תרבות, שוויון והכלה כלפי כל שכבות האוכלוסייה, האירוויזיון היה כלי יעיל ועצום נגד המתנגדים. אורן הלמן, לשעבר מנכ"ל לשכת העיתונות הממשלתית, נהנה לראות את קריסת המאמצים של ה-BDS באחד השבועות הגדולים בתולדות ההסברה הישראלית. דעה

   ניצחון האירוויזיון: מתברר שהעולם לא קונה את הקריאה לחרם על ישראל
   באדיבות כאן 11 ו-EBU, עריכה: ניר חן

   שבוע האירוויזיון היה אחד המוצלחים למערך ההסברה הישראלית בעולם והמשרד לעניינים אסטרטגיים, שמוביל את המאבק ב-BDS, תנועת החרם על ישראל. כל כך מוצלח, עד שהוא הניב פירות מידיים.

   על רקע הקרבות בדרום, ההתאוששות המהירה שישראל הפגינה מול העולם הייתה מרשימה ועוצמתית. כאן, תאגיד השידור הציבורי, לקח הימור ענקי והרים הפקת אירוויזיון מפוארת ברמה בינלאומית. אם היה פה כישלון, הוא לחלוטין שייך ל-BDS. למרות מסע לחצים אגרסיבי, איומים וקמפיין של אותם אלה שהגרמנים הגדירו כאנטישמים על ממשלות ואמנים ברחבי העולם - אף לא אמן אחד ואף תאגיד שידור לא החרימו את התחרות שהתקיימה בתל אביב. לקינוח, קיבלנו גם את מדונה שהופיעה לא בפני ישראלים, אלא בפני עשרות מיליוני אירופאים.

   אלפי העיתונאים הזרים שהגיעו לישראל בחודשים האחרונים ראו מדינה ליברלית, תוססת וכן - גם מורכבת. שגרירויות רבות קיימו מסיבות אירוויזיון, הקהילה הגאה בישראל חגגה בענק ושידרה לעולם את ההכלה הישראלית ואהבת האדם .להקת שלווה הוכיחה לעולם שבישראל מוגבלות לא חייבת להגביל, ושיש התקדמות (לא מספקת, לצערי) בקבלת האחר, בהכלה ובשילוב של אנשים עם מוגבלות.

   מדונה מופיעה באירוויזיון 2019 בתל אביב (צילום מסך)
   ניצחון. מדונה

   בעיתוי מקרי או לא, לאחר פעילות מאומצת של ישראל אישר ‏הבונדסטאג בגרמניה ברוב גדול את ההחלטה להכיר ב-BDS כתנועה אנטישמית. המשמעות היא שממשלת גרמניה וגופים במדינה לא יוכלו לממן ארגונים שאינם מכירים בזכות הקיום של מדינת ישראל או בזכותה להגן על עצמה. והנה - לא רק ממשלת ישראל אומרת את זה, מנהיגים בכל העולם כבר מדברים על הפעילות כנגד ישראל כאנטישמיות ולא לגיטימית.

   ישראל, מצדה, הוכיחה שלמרות החשיבות הרבה של השבת והמסורת, היא יודעת לשלב את זה עם פרויקטים בינלאומיים. להקת "שלוה" הייתה הדוגמה הטובה ביותר בכך. לאחר שוויתרה על הופעה באירוויזיון כדי לא לחלל שבת, היא זכתה בכל זאת באהדת אירופה וישראל.

   קובי מרימי בוכה באירוויזיון 2019 ( , אורית פניני, באדיבות כאן תאגיד השידור)
   ניצחון. קובי מרימי

   אז נכון, ישראל לא הוצפה בתיירים לקראת האירוויזיון, אבל היא הוצפה באלפי עיתונאים, כוכבי רשת, בלוגרים ויוטיוברים, שהצטרפו לכ-2,000 כתבים זרים שחיים ופועלים מישראל עבור כ-500 רשתות שידור זרות ומסקרים את כל המזרח התיכון. הם בוחרים להתמקם בישראל רק בשל היותה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. באמצעות אלפי הכתבים הללו, נחשפו עשרות מיליוני אנשים ברחבי העולם למדינה המגוונת והדמוקרטית ביותר באזור, זו שלמרות כל האיומים מסביבה שומרת על אורח חיים שגרתי, בטוח ומערבי לא פחות מכל עיר אחרת באירופה.

   השורה התחתונה היא שהעולם לא קונה את המסר של חרם ושנאה על ישראל, נהפוך הוא - הוא בוחר בבניית גשרים ובדיאלוג עם ישראל. הביקורת לא תיעלם. אבל אנחנו בוודאי לא אויבי האנושות ואם יש משהו שהאירוויזיון בדרכו התרבותית ובהפקתו המרשימה סייע לו, זו ההכרה בלגיטימיות לכך שאנחנו חייבים להגן על עצמנו.

   אורן הלמן כיהן בעבר כמנכ"ל לשכת העיתונות הממשלתית.