פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שווארמה, כורסאות ופינות מנוחה: הצצה לאזור הסודי של אמני האירוויזיון

   כורסאות מפנקות, פינות מרגוע, חדרי חזרות, קפיטריות ממוזגות עם שווארמה, פלאפל, מאפים מתוקים: שליחנו יניב דורנבוש קיבל הצצה מיוחדת ל"באבל", אזור אמני האירוויזיון, וגם לבמה שנראית פשוט מעולה. וגם: למה הזמרת מסלובניה מתבאסת על מחירי האוכל בישראל?

   שווארמה, כורסאות ופינות מנוחה: הצצה לאזור הסודי של אמני האירוויזיון
   צילום: יניב דורנבוש

   יום החזרות השלישי נפתח הבוקר (שני) במתחם אקספו תל אביב שמארח את אירוויזיון 2019. החזרות לחצי הגמר הראשון הסתיימו אמש יחד עם סיומו של סבב הלחימה הנוכחי, ובהפקת התחרות מקווים שמהיום רק דבר אחד יעניין את הכתבים הישראלים במסיבות העיתונאים של חצי הגמר השני, עם שאלות כמו "איך אתם מסתדרים עם החום הכבד", "ביקרתם כבר בים, או "אנחנו מקווים שקיבלתם תקציב גבוה מספיק כדי לעמוד במחירים הגבוהים של העיר".

   זאלה קראל, חצי מהצמד שמייג את סלובניה, פרסמה בעמוד האינסטגרם שלה תמונה ממסעדה תל אביבית במבט הנוגה שכל כך מזוהה איתה, כשהיא תוהה: "למה האוכל פה כל כך יקר?". כדי ליהנות מאוכל ופינוקים ללא תשלום, זאלה וחברי המשלחות האחרות צריכים להגיע אל הבאבל, בועת האירוויזיון. זהו המקום שבו האמנים יכולים להירגע בין החזרות וסגור לעיתונאים. וואלה! תרבות קיבלה הבוקר הצצה אל מאחורי הקלעים של התחרות שמרגע הזכייה של נטע בשנה שעברה ועד אתמול נשאלה השאלה שכנראה תישאל גם בימים הבאים: "האם האירוויזיון בסכנה?".

   באבל אירוויזיון 2019 (עיבוד תמונה , יניב דורנבוש)
   כך נראה הבאבל

   הבאבל מצויד בכורסאות וכיסאות, פינות מרגוע, וחדרי חזרות. המשלחות יכולות להינות מקפיטריה ממוזגת ומדוכני מזון מהיר ישראלי באזור החיצוני שמצויד בכיסאות נוח. הם יכולים למלא את ביטנם בפיתות עם קבבים, שווארמה, או פלאפל, ויש גם מאפים ומתוקים. במרכז הבאבל ישנם חדרים אישיים בהם האמנים עורכים את האימונים הקוליים. בנוסף, לפני העלייה לבמה, ישנם חדרי סאונד ובאלאנס למיקרופונים של הזמרים והמלווים. משם ישנה מעין "מנהרה" שעוברת אל האולם.

   האולם השנה נראה מצוין. רק כשנכנסים אליו מבינים את גודל ההישג של הפקת האירוויזיון בישראל ואת משמעות המשפט "לעשות מלימונים לימונדה". הבמה אינה גדולה, אך היא נראית מעולה ומצטלמת מצוין. 12 מסכי הלד נותנים מראה עוצר נשימה והוורסטיליות שלהם מעניקה אין-ספור אפשרויות למוחות הקריאטיביים שמאחורי השירים. גם כשמסתכלים ממנה לעבר הטריבונות, קשה לתפוס איך הצליחו לתת לביתן 2 הקטן מראה כל כך מרשים. נכון, הארנה בליסבון וההיכל בקייב היו גדולים יותר, אך כל מי שהיה מערב בבניית הבמה והאולם יכול לחייך לעצמו בסיפוק ולהגיד "הצלחנו".

   באבל אירוויזיון 2019 (עיבוד תמונה , יניב דורנבוש)
   העלייה לבמה

   היינו באולם בזמן החזרה של השיר המפתיע של שוויץ. לוקה הני, פצצת אנרגיה קטנה, נותן נאמבר סוחף שאי אפשר שלא להתנועע לצליליו. אבל איך מגיעים האמנים לחזרה הראשונה באולם, כשכבר כל בימוי המצלמות והתפאורה מוכנה עבורם?

   העבודה על כל נאמבר מתחילה שבועות ארוכים לפני שהאקספו פתח את שעריו. בשלב הראשון ההפקה הישראלית שלחה את תיאור הבמה ופרטים כלליים ובהם מידותיה של הבמה לכל המשלחות. כל משלחת עורכת באולם חזרות במדינתה חזרות ראשונות להעמדה. לאחר שזו נקבעת על ידי המשלחת, מעבירים רשימת שוטים להפקה הישראלית. יש משלחות שכבר יודעות בדיוק בכמה מצלמות להשתמש ואיך והן כבר שולחות הוראות מדויקות לקיו-פיילוט, התכנה ששולטת במצלמות.

   לאחר מכן, ההפקה בישראל ערכה חזרות באולם קטן יותר, במקרה שלנו באחד הביתנים המשניים באקספו תל אביב. לאחר שבניית הבמה הושלמה, הגיע שלב חזרות ה-Stand ins, כלומר זמרים מחליפים שלבושים בבגדים דומים למה שהאמן האמיתי אמור ללבוש באירוויזיון ומבצעים את השיר על פי ההעמדה לערב עצמו. כך למשל, עבור השיר של אוסטרליה הופיעה זמרת אופרה ישראלית שהתנדנדה על מוט באורך שישה מטרים תוך כדי שירה, ממש כמו שנראה בחצי הגמר הראשון בשידור חי.

   באבל אירוויזיון 2019 (עיבוד תמונה , יניב דורנבוש)
   הצצה לאולם

   הסרטונים האלו עוברים אל המשלחות שמעבירות תיקונים אחרונים ככל שיש בכך צורך. וכך, כשהמשלחות מגיעות לאולם בפעם הראשונה, הזמרים כבר יודעים פחות או יותר איך להתנהל במעמד המחייב. וזו למעשה הסיבה לכך שהחזרה הראשונה סגורה לקהל. המטרה היא לתת לאמנים להתרגל לבמה, להכיר את רמפת העלייה והירידה ולהיכן להסתכל, כדי שעד לערב עצמו הם לא יקבלו שוק מהעוצמה של ההיכל. אחד הסיפורים המוכרים מהאירוויזיון בשנה שעברה, הוא שמידות הבמה שהועברו למשלחת הישראלית לא היו נכונות מה שגרם לחזרה הראשונה להיות פחות מוצלחת.

   קובי מרימי יצטרף למעגל החזרות אחרי יום העצמאות, ביום שישי בשעה 16:00 ובשעה 18:25 תתקיים מסיבת עיתונאים בהשתתפותו. ביום ראשון ב-10:00 מרימי יבצע את החזרה השנייה ואנחנו נהיה באולם באקספו תל אביב ונעביר לכם דיווחים חיים כאן בוואלה! אירוויזיון ובוואלה! תרבות.

   באבל אירוויזיון 2019 (עיבוד תמונה , יניב דורנבוש)
   בובות של המנחים
   באבל אירוויזיון 2019 (עיבוד תמונה , יניב דורנבוש)
   ספות מפנקות
   באבל אירוויזיון 2019 (עיבוד תמונה , יניב דורנבוש)
   מתבאסת על המחירים. נציגת סלובניה
   באבל אירוויזיון 2019 (עיבוד תמונה , יניב דורנבוש)
   מי ינצח? הצצה לבאבל