פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   "מרגישים שדואגים לבטחוננו": המתמודדים והעיתונאים הזרים של האירוויזיון לא מתרגשים מההסלמה בדרום

   בזמן שבתגובות הרשמיות מסרבים אפילו להעלות על הדעת אפשרות של ביטול התחרות, גורמים המעורבים בהפקה אומרים כי מאחורי הקלעים החשש מצעד דרסטי שכזה קיים, "אלו חששות שלכולם יש, וזה ברור מאליו". ואף על פי כן נראה שהאורחים מוכווני מטרה - עשו אירוויזיון, לא מלחמה

   "מרגישים שדואגים לבטחוננו": המתמודדים והעיתונאים הזרים של האירוויזיון לא מתרגשים מההסלמה בדרום
   משלחת אוסטרליה לאירוויזיון 2019 מגיבה על המצב הביטחוני (יניב דורנבוש)

   בסרטון: דברי נציגי אוסטרליה במסיבת העיתונאים לקראת אירוויזיון 2019


   יום שני של מטחים לעבר הדרום, יום שני של חזרות בבועת האירוויזיון. גם היום בתאגיד השידור הציבורי "כאן" מבהירים: החזרות נמשכות כרגיל על פי הנחיית פיקוד העורף. אך בזמן שבתגובות הרשמיות מסרבים אפילו להעלות על הדעת אפשרות של ביטול התחרות, גורמים המעורבים בהפקה אמרו לוואלה! תרבות כי מאחורי הקלעים החשש מצעד דרסטי שכזה קיים, "אלו חששות שלכולם יש, וזה ברור מאליו".

   בכל מסיבת עיתונאים כשנשאלת שאלה שנוגעת למצב הביטחוני, המנחה סיון אברהמי מעבירה הצהרת הרגעה מטעם כאן: "התאגיד אחראי לשלומן של המשלחות ופיקוד העורף אחראי לשלום האזרחים. ההכנות ממשיכות כרגיל על פי הוראות פיקוד העורף", אך בניגוד לאתמול, הפעם ראשי המשלחות משיבים לשאלות העיתונאים.

   ראש המשלחת האוסטרלית אמר: "מנקודת מבט אוסטרלית, אנחנו חיים במקום שונה מאוד ואנו מכבדים את זה שיש קונפליקטים פנימיים וחיצוניים בישראל. אנחנו כאן כדי להופיע באירוויזיון, אנו מאמינים בעמדת האירוויזיון שאתה יכול להיות מה שאתה רוצה להיות, ואנו מאמינים שזה מעניק את חופש, הזדהות ואחדות לקהל, לאמנים ול-200 מיליון צופים. אנחנו כאן כדי להיות חלק מזה".

   המועמדת הנורבגית קייט מילר, אירוויזיון 2019 (צילום מסך)
   בדרך לתל אביב. הנציגים הנורבגים
   המועמדת היווניה, אירוויזיון 2019 (צילום מסך)
   אורזת קליל. נציגת יוון, קתרין דוסקה, בתמונה באינסטגרם שלה

   לדבריו, "אנו מאמינים שזה מצב קשה, אבל אנחנו מרגישים ממש מועצמים להופיע על הבמה ולהציג מוזיקה שהיא מקורית עבור אנשים שמעוניינים להאזין לה. פוליטיקה ואירוויזיון הם כמו כפפה ליד מההתחלה, וכך האווירה סביב התחרות תמיד תהיה. אולם בשבילנו - אנחנו כאן, אנחנו מאוד שמחים להיות בישראל ולהופיע. אנחנו מרגישים שדואגים לנו ולבטחוננו באירוויזיון".

   אחד מצעירי המשתתפים בתחרות השנה הוא אליוט, נציג בלגיה לאירוויזיון. כמו אמנים רבים אתמול, גם הוא נשאל על הלחימה בדרום והאם היו לו מחשבות על לבטל את ההגעה לתל אביב. ראשת המשלחת הבלגית השיבה: "בבקשה, זו תחרות שירים, יש לנו אמן נהדר, השיר שלו 'Wake Up' הוא עבור חברות, עבור ערכים, על קיימות, זה הדבר העיקרי".

   בשלב זה אין כוונות לסטות מלוח החזרות וגם לא נרשמו ביטולי הגעות, לא מצד המשלחות ולא מצד התיירים. אמש, אחרי מאות רקטות שנורו לעבר הדרום, Keiino נציגי נורווגיה, פרסמו בעמוד האינסטגרם שלהם: "אנחנו כל כך מוכנים לתל אביב והאירוויזיון! זה יהיה מדהים ואנחנו לא יכולים לחכות להגיע לבמה לחזרה הראשונה!". גם נציגת יוון קתרין דוסקה פרסמה תמונה של ישנה על ערימת מזוודות בדרך לתל אביב.

   הבלוגרים בחדר העיתונאים לא מתרגשים מהמצב. עשרות מהם עסוקים בדיווחים חיים עבור אתרי החובבים אליהם הם מסקרים. חלקם אף יצאו החוצה אל "חוף הים" שהקימה עיריית תל אביב, הורידו חולצות והשתזפו בשמש הקופחת שלא מוכרת להם מביתם, ממש כמו הטילים. "שמענו על כיפת ברזל", אמר בלוגר מפינלנד, שצבע עורו המאדים מראה שהדאגה הישירה שלו בשלב זה צריכה להיות קרם הגנה.

   מסיבת העיתונאים עם האיסלנדים, שכללה רגע מביך אחד

   "מרגישים שדואגים לבטחוננו": המתמודדים והעיתונאים הזרים של האירוויזיון לא מתרגשים מההסלמה בדרום
   צילום: יניב דורנבוש

   די לכיבוש

   המשלחת שעוררה הכי הרבה סקרנות כבר בשלב המוקדם הייתה זו שהגיעה כל הדרך מאיסלנד. ההרכב Hatari, שמציג את עצמו כ"BDSM טכנו" משלב פופ, מטאל וטכנו עם מביא הופעה לא שגרתית לבמת האירוויזיון עם שירם "השנאה תנצח". חברי הלהקה פרסמו קריאה לראש הממשלה נתניהו לקרב ידידותי בהיאבקות איסלנדית, ב-19 במאי, יום לאחר גמר האירוויזיון. על פי הלהקה אם הם ינצחו תינתן להם הזכות להקים את התיישבות ה-BDSM הליברלית הראשונה לחופי המזרח התיכון. אם דווקא נתניהו ינצח, ממשלת ישראל תקבל את השליטה בארכיפלג האיים וסטמאנאאיאר, דרומית לחופי איסלנד. במקרה כזה מבטיחים חברי הלהקה לפנות את תושבי המקום.

   "נשמח להיאבק בנתניהו כפי שהצענו אם הוא יסכים, הבאנו את המכנסיים המיוחדים לתל אביב, זה לא קרב אלים, זו דרך לא אלימה ליישב חילוקי דעות", אמרו חברי הלהקה. גם הם נשאלו בנוגע למצב בדרום ועל המסר של השיר ביחס למצב. "די ברור שיש עלייה בכמות השנאה בכל העולם", אמרו. "כן, חשבנו על זה. המסר שלנו רלוונטי במיוחד לקונפליקט שמתנהל כאן עכשיו. אנחנו רוצים להביא את המסר שלנו לכל מי שמתמודד עם קונפליקט".

   בנוגע לפרובוקציה שנטען כי יעוררו על במת האירוויזיון אמרו: "ננסה לעורר שיח ביקורתי בקונטקסט של התחרות. באשר למה שיקרה על הבמה עצמה - אנו נחושים לקחת חלק בתחרות תוך ציות לחוקי התחרות". רגע מביך נרשם להפקה כשהאיסלנדים נשאלו על הסכסוך בשטחים. בשלב זה אמרה מנחת מסיבת העיתונאים כי הזמן הסתיים. אחת מיושבות הקהל, ככל הנראה חברה במשלחת האיסלנדית קמה ואמרה בתקיפות: "אצלנו באיסלנד חופש הביטוי הוא ערך עליון". סיון אברהמי המנחה אמרה כי קיבלה הוראה מההפקה לסיים בשל אילוצי זמנים. האיסלנדית סירבה לקבל זאת: "הם יענו ואז מסיבת העיתונאים תסתיים", ואכן קיבלנו תשובה: "אנחנו מקווים לראות סוף לכיבוש מוקדם ככל הניתן ושהשלום יגיע, אנו מלאי תקווה".