פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   על רקע ירי הרקטות: נפתחו החזרות לאירוויזיון בתל אביב

   בזמן שבמתחם אקספו תל אביב נורו זיקוקים ופירוטכניקה, בדרום קיבלו מטחי רקטות. נציגי המדינות הונחו שלא להשיב על שאלות בנושא. קובי מרימי יצטרף למעגל החזרות ביום שישי הקרוב

   על רקע ירי הרקטות: נפתחו החזרות לאירוויזיון בתל אביב
   מתחם אירוויזיון 2019 (יניב דורנבוש)

   הבוקר בשעה 10:00 בדיוק הגיע רגע האמת של תאגיד השידור הציבורי "כאן" ושל הפקת האירוויזיון, עם פתיחת שלב החזרות של התחרות שצפויה להתקיים בתל אביב בשבוע הבא. דקות בודדות לפני כן הופעלו אזעקות ברחבי הדרום ובזמן שבצפון תל אביב נורו זיקוקים ופירוטכניקה, הדרומיים קיבלו את האש האמיתית.

   עשרות הוולוגרים שכבר הגיעו כדי לסקר את האירוויזיון פחות מתעניינים במצב בדרום ועל האפשרות כי ירי הרקטות יגיע לתל אביב. נראה כי לפחות בינתיים, החשש הזה מעניין בעיקר את העיתונאים הישראלים.

   מסיבות העיתונאים, כך נראה, לא נועדו לעיתונאים אמיתיים עם שאלות עיתונאיות, אלא יותר לחובבים ובלוגרים שתפקידם להרים למשתתפים. כך למשל שאלות כמו "מי עיצב לך את הבגדים" או איך הרגשת כשהשתתפת בקדם אירוויזיון היווני לפני 12 שנה" זוכות לתשובות ארוכות ולמחיאות כפיים סוערות, בזמן ששאלות הקשורות למצב הביטחוני מושתקות וזוכות ללחשושים מהקהל.

   כששאלנו את טמטה, נציגת קפריסין, האם קיים אצלה חשש מסוים בשל ירי הרקטות, מנחת האירוע סיון אברהם לא נתנה לה לענות ומסרה את התגובה שהונחתה למסור על ידי ההפקה: "על פי הנחיית פיקוד העורף האירועים מתנהלים כרגיל והכנות המשלחות לאירוויזיון נמשכות כסדרן", והמיקרופון עבר לבלוגר הבא. בסוף מסיבת העיתונאים, ממלא מקום ראש המשלחת של קפריסין אמר: "באופן כללי וגם בהתייחס לשאלה מקודם, אנחנו כאן כי מוזיקה מאחדת בין אנשים".

   טאמטה, נציגת אירוויזיון 2019, מאחורי הקלעים של האירוויזיון (צילום מסך , יניב דורנבוש)
   הנציגים לא מגיבים על המצב הביטחוני

   חוף ים ובמה מנצחת

   אחד הנושאים שחוזרים על עצמם השנה, הוא גודלו של האולם שבו מתקיים האירוויזיון בהשוואה לשנים האחרונות. אמנם האירוויזיון בתל אביב לא נותן תחרות בגודל, אבל באיכות הוא מנצח את ליסבון בלי שאלה. הבמה נראית מצוין, אופן הצגת דגלי המדינות על המשולשים בתקרת האולם מרשים, וחזרתם של מסכי הלד מאפשרים יצירתיות רבה שמנוצלת היטב. אפילו שירים פחות טובים כמו השיר של צ'כיה נראה פחות מעיק הודות לעבודת הבימוי והמצלמות.

   עיריית תל אביב הקימה "חוף ים" במתחם עם כסאות נוח, שמשיות, ודוכני אוכל ושתייה כדי להכניס את העיתונאים לאווירה התל אביבית. בינתיים על מסך הענק בחדר העיתונות מוקרנות החזרות. נציגת קפריסין, הזמרת טמטה שכעת במקום השביעי בסוכנויות ההימורים, הייתה הראשונה לעלות לבמה. מי שטען שהשיר השנה כמעט זהה לפואגו שייצג את אותה המדינה בשנה שעברה, ימצא דמיון רב גם בכוריאוגרפיה. גם דארוד שמייצג את פינלנד ערך את החזרה הראשונה היום עם השיר "Look Away". אבל זה לא יעזור, כי גם אם תסיטו את המבט, עדיין תשמעו את הצרימה והזיופים. האיש שאחראי על "Sandstorm", אחד הלהיטים הגדולים ביותר של תחילת שנות ה-2000, עלול למצוא את עצמו מתרסק כבר בחצי הגמר ולראות את הגמר מהבית. בזמן שהפולניות עלו לבמה אמרנו "הנה, אזעקות עולות ויורדות נשמעות גם בתל אביב", וכשהן סיימו את החזרה חשבנו: "ניתן לצאת מהמקלטים".

   ומי שמעניין ומסקרן את כולנו הוא כמובן הנציג שלנו קובי מרימי. מרימי יצטרף למעגל החזרות ביום שישי, 10 במאי בשעה 16:00 בדיוק. לאחר מכן נוכל לבחון עד כמה נכונה הקלישאה "צריך לחכות לתחילת החזרות", והאם זה יעזור לשיר "Home" להתרומם בסוכנויות ההימורים וליצור סוף סוף באזז חיובי. הולנד, שמובילה בהימורים, תערוך חזרה ראשונה ביום שלישי, 7 במאי, בשעה 15:00, ואיטליה, שמשתתפת אוטומטית בגמר ושירה פופולרי במיוחד בקרב החובבים הישראלים, תצטרף למעגל החזרות כמו קובי מרימי ביום שישי 10 במאי בשעה 18:00. עוד מדינות בצמרת הסוכנויות שכדאי לעקוב אחריהן: רוסיה במקום השני כרגע תערוך חזרה ראשונה בשלישי ב-12:00, שוויץ השלישית יום קודם לכן, שני 6 במאי ב-12:00, ואיסלנד שנציגיה תמכו בחרם על האירוויזיון בישראל מדורגים בסוכנויות במקום השישי ויערכו חזרה ראשונה ביום ראשון 5 במאי בשעה 13:40.

   בסבב החזרות הראשון כל מדינה מקבלת 30 דקות על במת האירוויזיון. החזרה הראשונה סגורה לקהל באולם וגם עיתונאים אינם יכולים להיכנס ולצלם. מטרתה של החזרה היא לאפשר לאמנים להתרגל לבמה, לעבוד על זוויות הצילום והפירוטכניקה, וכן עבור צוותי המפיקים, במאים, צלמים, תאורנים וכו'. זמן קצר לאחר תום החזרה ה-EBU משחרר סרטון קצרצר מהחזרה בנוסף לתמונות. בתום החזרה המשלחות מתכנסות בחדר הצפייה ומעבירות הנחיות ותיקונים, ככל שיהיה בהם צורך, לצוות האולם. בשעה 18:25 ביום שישי 10 במאי תיערך מסיבת עיתונאים של המשלחת הישראלית, וקובי מרימי יספר על הרגשתו לאחר החזרה הראשונה. מסיבת העיתונאים תועבר בשידור חי בעמוד הפייסבוק של וואלה! תרבות.

   סבב החזרות השני קצר ומהיר יותר, וכל מדינה מקבלת 20 דקות על הבמה. קובי מרימי שלנו יבצע שוב את "Home" על במת האירוויזיון ביום ראשון 12 במאי בשעה 10:00 בבוקר. החזרה הזו כבר פתוחה לסיקור מתוך האולם, ואנחנו כמובן נהיה שם. לאחר החזרה השנייה נוכל להתרשם גם מהאופן שבו עיתונאים שהגיעו מרחבי אירופה לתל אביב מסקרים את הנציג הישראלי. גם הפעם תיערך מסיבת עיתונאים, זה יקרה בשעה 11:05 ואנחנו נעביר אותה בשידור חי כאן בוואלה! תרבות.

   מתחם אירוויזיון 2019 (צילום מסך , יניב דורנבוש)
   כיסאות ים כדי להרגיש כמו בתל אביב

   החזרות הגנרליות לחצי הגמר הראשון בהשתתפות ישראל

   ביום שני, 13 במאי, בשעה 16:00 תיערך החזרה הגנרלית הראשונה לחצי הגמר הראשון. בשעה 22:00 תיערך חזרת השופטים. זוהי למעשה חזרה שמתקיימת ממש כמו המופע החי עצמו. צוותי השיפוט צופים בחזרה הזו וקובעים בה את הניקוד שלהם. קובי מרימי ישתתף בה ויבצע את השיר "Home" במלואו לאחר שכל השירים שמתחרים על מקומם בגמר יבוצעו. החזרה השלישית והאחרונה לחצי הגמר הראשון תתקיים ביום שלישי, 14 במאי, בשעה 16:00. ביום שלישי, 14 במאי, בשעה 22:00 יישמעו צלילי הטה-דאום ברחבי אירופה וחצי הגמר הראשון ייפתח באופן רשמי. לאחר שכל השירים המשתתפים בחצי הזה יסתיימו, תוקרן דקה מהשיר של קובי, שצולמה בחזרה הגנרלית של השופטים. קהל הצופים הישראלים יוכל להצביע בחצי הגמר הראשון.

   ברביעי, 15 במאי, ייפתח שלב החזרות של חצי הגמר השני. השעות אותן שעות כמו בחצי הגמר הראשון, כך גם חשיבות חזרת השופטים, אך הפעם ללא השתתפות ישראל. בחצי הגמר השני שייערך בחמישי, 16 במאי, תוכלו להתרווח על הכורסה, לשחק במשחקי שתייה, ולהיות נטולי כל לחץ של הצבעות מכיוון שישראל לא יכולה להצביע בחצי הגמר הזה.

   מתחם אירוויזיון 2019 (צילום מסך , יניב דורנבוש)
   מתחם אקספו, שבו נערכות החזרות

   הגמר הגדול: שיר מספר 14 - ישראל

   בלילה שבין חמישי לשישי הפקת האירוויזיון צפויה לפרסם את סדר השירים של הגמר. ישראל המארחת וקובי מרימי כבר הוגרלו לשיר מספר 14. נציין כי בשנים האחרונות המדינה המארחת היא היחידה שמוגרלת כדי שלא ליצור מצב של העדפת השיבוץ על ידי ההפקה המקומית. שאר השירים מגרילים את מיקומם בחלק הראשון של הגמר או בחלקו השני, וההפקה קובעת את השיבוץ המדויק כדי למנוע מצב של רצף בלדות משמימות, או שירים גנריים שייבלעו זה את זה, ובעיקר בניסיון למנוע בריחת צופים אל מיטתם בשעת לילה מאוחרת.

   וכאן מגיעה ההתרגשות האמיתית: פתיחת החזרות לערב הגמר הגדול. ביום שישי 17 במאי, בשעה 14:00 תיערך החזרה הגנרלית הראשונה לגמר הגדול. החזרה הזו פתוחה לסיקור עיתונאי, ובוודאי כבר ניחשתם - אנחנו נהיה שם. בשעה 22:00 תיערך חזרת השופטים, שכאמור תהיה זו שבה צוותי השיפוט קובעים את הניקוד. בחזרה הזו נקבעים 50% מהנקודות שקובי מרימי יכול לקבל, וזו גם חזרה שמספקת תזוזות בסוכנויות ההימורים. החזרה הזו חשובה במיוחד משום שהיא משמשת גם כהקלטת גיבוי לשידור החי, אם יש צורך בשימוש בה. חזרה שלישית ואחרונה תתקיים ביום הגמר עצמו, בשעה 14:30.

   מתחם אירוויזיון 2019 (צילום מסך , יניב דורנבוש)
   מבט מבפנים

   ומה קורה ביום הזיכרון? צוות ההפקה עומד בפני ימים ארוכים מאוד וגדושים, הן באולם והן בחדר העיתונות ומסיבות העיתונאים. החזרות מתחילות מדי יום ב-10:00 ואחרונת מסיבת העיתונאים מסתיימת לאחר הזה 19:00 בערב. ביום שלישי, 7 במאי, ערב יום הזיכרון, החזרות יסתיימו בשעה 16:50 ומסיבות העיתונאים יסתיימו בשעה 19:05. בשעה 20:00 ייפתחו אירועי יום הזיכרון בישראל עם השמעת הצפירה ולא תתקיים כל פעילות הקשורה לתחרות.

   ביום רביעי, יום הזיכרון, לא יתקיימו חזרות כלל. יהיה מעניין לעקוב אחר פעילותם של חברי המשלחות ביום הכל כך מיוחד הזה, גם בזמן הצפירה שתושמע ב-11:00 בבוקר, וכן כיצד יסוקר היום הזה על ידי מאות העיתונאים שצפויים לגדוש את ישראל.

   בשבת, 18 במאי, בשעה 22:00, אחרי עשרות שעות של חזרות וכמאה מסיבות עיתונאים יגיע הרגע הגדול של 41 המשלחות, ולא פחות מזה - של תאגיד השידור הציבורי. יותר מ-200 מיליון איש צפויים לשבת מול מקלטי הטלוויזיה ועוד מאות אלפים בהקרנות ענק שמתקיימות במדינות המשתתפות ולהריע לנציג שלהם. אנחנו נהיה כאן כדי להחזיק אצבעות לקובי מרימי, שינסה להראות שסוכנויות ההימורים אינן מדייקות. לקראת השעה 02:00 נקבל את התשובה עד כמה היה שווה להביא את האירוויזיון אלינו, ל-"Home".