פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   יוצרים זוכי אירוויזיון זועמים על התאגיד ואקו"ם: "מקצצים רבע מהתמלוגים שלנו"

   פרסום ראשון: זעם בקרב יוצרי שירים שזכו באירוויזיון בעקבות בקשת תאגיד כאן מאקו"ם לבצע הפחתה של כרבע מתמלוגי להיטיהם שיבוצעו באירוויזיון, בגובה של אלפי שקלים לשיר. "חוצפה שהתאגיד מוצא כסף לשלם לפיינליסטים של התחרות מאירופה, ובאותו זמן מקצץ ליוצרים ישראליים"

   מנחי אירוויזיון 2019: לוסי איוב, אסי עזר, בר רפאלי וארז טל ( , אייל נבו)
   מנחי האירוויזיון

   פרסום ראשון: זעם בקרב יוצרים ישראליים מובילים, החתומים על להיטים גדולים שזכו באירוויזיון לאורך השנים. הסיבה היא פנייה מצד תאגיד כאן לאקו"ם בבקשה לבצע הפחתה של כרבע מתמלוגים המגיעים להם על להיטיהם, שאמורים להיות מבוצעים על במת האירוויזיון בתל אביב. לטענתם התאגיד ביקש מאקו"ם, הגוף האמון על שמירת זכויות יוצרים, הנחה שעלולה להפחית אלפי שקלים רבים, ואולי גם מעל 10 אלפים לכל שיר. "זו חוצפה", אומר אחד מהיוצרים, שמחא על כך שהתאגיד מוצא כספים להשתתף במימון הבאת פיינליסטים של האירוויזיון מאירופה לישראל, ובאותה עת מבקש לפגוע בשכר של יוצרים ישראליים.

   הפזמונאית שמרית אור, כותבת השיר "הללויה", שזכה במקום הראשון באירוויזיון 1979, אומרת לוואלה! תרבות: "לאחרונה התברר לי שתאגיד השידור הציבורי כאן פנה לאקו"ם, הגוף המייצג את היוצרים בישראל, בבקשה הזויה לקבל 'הנחה' על תשלומי התמלוגים שיגיעו ליוצרים בעקבות השמעתם במסגרת האירוויזיון. מצד אחד התאגיד הוא גוף נכבד ועשיר שעורך אירוע יקר וגדול, אולי מהגדולים שנעשו כאן עד כה, ומאידך טוען האיגוד שקשה לו כי יש לו הוצאות כבדות מאוד, ולכאורה אין לו כסף כדי לשלם את התמלוגים והוא מבקש 'הנחה' בגובה התמלוגים. במילים אחרות - לקפח את חלקם של היוצרים, אלה שהביאו את הכבוד ואת הזכות לקיים את התחרות בארץ. משנודע לי דבר הפנייה החצופה, פניתי לאקו"ם ולשאלתי התברר לי שהתאגיד רוצים להשתמש בשתיים וחצי דקות שידור, בשיר 'הללויה'. התעריף ליצירה כולה הוא 19 אלף ו-400 שקלים לדקת שידור אחת. התאגיד ביקשו הנחה של 23 אחוזים ואקו"ם, הגוף שאמור להגן על זכויותינו, נכנע כנראה. זאת מבלי ליידע את היוצרים שיש להם זכות סירוב. רק מתוך שיחת בירור עם אקו"ם הבנתי שיש לנו זכות כזאת, והודעתי שאני מסרבת!"

   שמרית אור (Creative Commons , ראובן קפוצ'ינסקי)
   הפזמונאית שמרית אור, כותבת "הללויה"

   יוצר שחתום על להיט אחר שזכה באירוויזיון, האמור גם הוא להיות מבוצע על במת האירוויזיון, אמר לוואלה! תרבות: "אני חושב שזו חוצפה שאי אפשר לתאר. יוצרים נדרשו להפחית באופן משמעותי מהתמלוגים שלהם על מנת שהשיר יהיה באירוויזיון. מה זאת אומרת 'אין לתאגיד כסף'? זה אחד האירוויזיונים הכי מתוקצבים והכי עשירים אי פעם. התקציב הוא עצום, הרבה יותר גדול משבדיה, אוקראינה ודברים שהיו בשנים האחרונות. זה הזוי לגמרי".

   "זו חוצפה בגלל שהם באים עם אקדח לראש, ואומרים - אם לא תסכים, השיר לא יהיה באירוויזיון", מוסיף היוצר. "אילצו את היוצרים, כך שלא היתה לי ברירה. אם הייתי אומר לא, השיר שלי לא היה באירוויזיון, שכרי היה יוצא בהפסדי והייתי הורס גם למבצע השיר כי החשיפה חשובה. למיטב ידיעתי, לפחות חלק מאמני האירוויזיון שיובאו לתחרות הם על חשבון התאגיד. איך התאגיד מוצא כספים לשלם לאמנים בינלאומיים, ובאותו זמן רוצה לקצץ באופן משמעותי מהכספים המגיעים ליוצרים ישראליים?".

   "אני לא מכיר תקדים לפיו מדינה מערבית מתוקנת ביקשה הנחה על תמלוגים מאיגוד לשמירה על זכויות היוצרים באותה מדינה", אומר לוואלה! תרבות עו"ד יותם וירז'נסקי-אורלנד, מומחה לדיני זכויות יוצרים ממשרד עוה"ד דרורי-וירז'נסקי-אורלנד ומנהל הקליניקה למשפט ומוזיקה בקריה האקדמית אונו, המייצג את אמו, שמרית אור, ויוצרים נוספים. "צריך לזכור שאקו"ם, שסבי המשורר יעקב אורלנד ז"ל היה בין מקימיו, הוקם במטרה אחת: לאפשר ליוצרים בישראל להיות מאוגדים ולשמור על זכויותיהם. אם זו המטרה שלשמה הוקם אקו"ם, אין כל סיבה שאקו"ם ייתן הנחה לתאגיד השידור על חשבון כיסם של היוצרים".

   "צריך להבין שהיוצרים בישראל בכלל, ואלו שעיקר מלאכתם נעשתה לפני חמש עשרה שנים ויותר בפרט, מתפרנסים בקושי מהתמלוגים עבור שימוש ביצירותיהם", מוסיף וירז'נסקי-אורלנד. "לבוא עכשיו מבלי ליידע אותם ולכאורה להסכים בשמם להפחתת כעשרת אלפים שקלים ממקור פרנסתם המוגבל, זה מעשה שלדעתי גובל בחוצפה. אלו אנשים שלעתים במשך חודשים ושנים לא מתפרנסים כלל. כעת מקפלים את ידם מאחורי גבם, מציבים אקדח לרקתם ואומרים להם שאם לא יסכימו לתת הנחה, התאגיד לא יעשה שימוש ביצירתם בהפקת האירוויזיון. הם אלו שבזכותם האירוויזיון נערך כאן היום ובעבר. זה מעשה עצוב, לא צודק ונוגד את עצם קיומו של אקו"ם. על אקו"ם לסרב קטגורית לבקשה הזו. מעניין מה הנהלת האירוויזיון ושאר המדינות המתחרות בו יחשבו על כל המהלך הזה. אולי צריך לשאול גם אותם לדעתם".


   תגובות

   מתאגיד כאן נמסר בתגובה: "האמנים יקבלו את מלוא התשלום המגיע להם, על פי הסכמים שנחתמו עם אקו"ם, הארגון המייצג אותם ויזכו לחשיפה עולמית על בימת האירוויזיון. התאגיד רואה חשיבות רבה בהצלחת האירוויזיון לצד שמירה מוקפדת על כספי ציבור".

   מאקו"ם נמסר בתגובה: "כארגון השומר על זכויות היוצרים, קיבלנו את בקשת התאגיד להנחה ובאופן מיידי הבקשה הועברה לאישור היוצרים. הדבר נודע להם מטעם אקו"ם וביוזמתה. כל יוצר ייבחר באם מקובל עליו או לא, ואנו נפעל בהתאם".