פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   "דוז פואה לישראל": תגובות חמות בעולם לשיר של קובי מרימי

   בשעה שהקהל הישראלי טוען כי מדובר בשיר ליום הזיכרון, הציבור הבינלאומי דווקא מפרגן ל"Home". אבל האם זה אומר שיש לנו סיכוי לזכות בדאבל? לפי הסטטיסטיקות וסוכנויות ההימורים, יהיה מזל אם נגרד את הטופ 5

   "דוז פואה לישראל": תגובות חמות בעולם לשיר של קובי מרימי
   קובי מרימי - Home (.)

   דילופת. זה המונח שחובבי אירוויזיון משתמשים בו כדי לתאר הדלפה של שיר אירוויזיוני. זו כבר נהייתה פרקטיקה מוכרת, וכך זה עובד: מדינה מסוימת מכריזה שבתאריך מסוים, לרוב סמוך לדדליין להגשת השירים לתחרות, היא תפרסם את השיר הנבחר. יומיים-שלושה לפני כן, רשות השידור של אותה מדינה משחררת לאוויר העולם טיזר בן כמה שניות, שלרוב לא ניתן להבין ממנו דבר. לחובבי האירוויזיון זה לא יפריע לנהל אפס נקודות" ל"אפשר לסגור הכל, זה הזוכה בפער היסטורי". ואז, ערב לפני התאריך המיועד, או לכל הפחות שעות בודדות קודם לכן, תגיע הדילופת - השיר המלא ש"דולף" בווטסאפ לקבוצה "מצומצמת" של אנשים בצירוף הוראה: "אל תעביר לאף אחד!".

   ישראל לא המציאה את המנהג. בשנתיים האחרונות, יותר ויותר מדינות שלא עורכות קדם אירוויזיון פועלות בדרך הזו בניסיון לייצר באז, שיח ברשת וציפייה. השירים הרי לא דולפים מעצמם, אף חובב אירוויזיון לא יושב על מחשביהם של צוותי ההפקה ויחסי הציבור ופורץ לרשת המוצפנת עד שהוא מצליח לשים את ידיו על שלוש הדקות היקרות מפז. לפחות הפעם, במקרה שלנו, זה לא הגיע עם אזהרה מזויפת ומגוחכת שאם ההדלפה תעלה לרשת הדבר עלול להוביל לפסילת ההשתתפות בתחרות.

   "Home" שאוהד שרגאי וענבר ויצמן כתבו לקובי מרימי, כבר מתקרב לשלוש מאות אלף צפיות בשעות הבודדות מאז שעלה לאוויר בשעת ערב מאוחרת, עם יותר מ-9,500 חיבובים אך גם כ-2,000 דיסלייקים. כל זה, רק בעמוד היוטיוב של השיר בכאן 11 ועוד לפני שדיברנו על פייסבוק.

   נוסף לכך, השיר מעורר ברשת שיח כה ער, עד שיש לו כבר יותר מאלפיים תגובות - ואלה משקפות יחס מעורב כלפיו, אך כזה שנוטה לעבר החיובי. "לא ציפיתי לזה אחרי ריקוד התרנגולת", כותב הנריק לארסון, "זה קלאסי, אלגנטי עם קול מלאכי, וזה יגיע גבוה". אנקה, מצידה, כותבת - "לא אכפת לי שישראל תנצח שוב", ומוסיפה: "ישראל 2020". אוויקן מבלגיה כתב "אני אוהב את השיר הזה יותר מאת נטע, זה בטופ 5 שלי". גולשים מפורטוגל, הולנד, רוסיה, בריטניה וגם מאוקראינה שפרשה מהתחרות בדרמטיות הצהירו: "ישראל - 12 נקודות", ואפילו דוגאן מטורקיה הכריז על דוז פואה והוסיף: "אנשים שאוהבים שירי פופ כמו אלו של קפריסין ושוויץ לא יכולים להבין במה מדובר".

   כפי שניתן לצפות, יש גם ביקורות פחות מחבקות. איאן כתב "זה נשמע כמו שיר של מדינה מארחת" ורמז על מה שאחרים כתבו במפורש: "רואים שישראל לא רוצה להסתבך ולזכות שוב". הוא הוסיף: "אני לא מבין על איזה קסם מדברים. הקול שלו חלש, הפזמון לא בסולם והוא שר נפוח מחשיבות עצמית. הבחור חייב להקליל!". גולשת בשם סטפני כתבה באותיות גדולות: "משעמם. אבל אני שונאת את זה פחות מאשר את השיר הישראלי בשנה שעברה".

   לסיכום, מניטור לא מדעי של התגובות ברשת, מסתמן פיצול: הקהל הביתי בישראל משייך את השיר לאירועי ימי הזיכרון, אבל דווקא חובבים מהעולם נוטים לפרגן הרבה יותר.

   קובי מרימי (צילום מסך)
   אין נביא בעירו. קובי מרימי

   ומה אומרות סוכנויות ההימורים?

   נצחונו של קובי מרימי ב"הכוכב הבא לאירוויזיון" הוריד אותנו למקום ה-17 בטבלת סיכויי הזכייה של סוכנויות ההימורים. בהמשך, הירידה הלכה והתגברה עד שמרימי צנח לעשירייה הרביעית והתייצב במקום ה-31.

   כבר בזמן אמת, ניסינו להרגיע וסיפרנו שסוכנויות ההימורים לא מדייקות בשלבים כאלה - מה עוד שבאותה תקופה, רוב המדינות טרם פרסמו את שיריהן. והנה, כעת, לאחר שכל השירים המתחרים כבר באוויר, כולל זה של מרימי, אפשר לעשות הערכת מצב מחודשת ולהתחיל לחייך.

   עוד לפני הדלפת השיר, כבר במהלך סוף השבוע, לאחר שכאן 11 פרסם טיזר קצרצר ל-""Home, התחיל מרימי לטפס במעלה טבלאות ההימורים עד שחזר אל המקום ה-17. לאחר פרסום השיר המלא, הוא המשיך בדרך למעלה אל המקום ה-16, שיא בסיכויי הזכייה מאז שהוכרז כי הוא הכוכב הבא לאירוויזיון 2019.

   אחרי שבוע של תזוזות דרמטיות בסוכנויות ההימורים, כולל שינוי במקום הראשון מרוסיה להולנד, הטבלה צפויה להישאר סטטית יחסית בשבועות הקרובים. אחרי שכל השירים כבר פורסמו, נותר להעביר תקופה מתה במושגי אירוויזיון עד שלהי אפריל, כשייפתחו החזרות. כמו שחובבי האירוויזיון אוהבים להגיד בטון פסקני: "הכל תלוי בהופעה בלייב".

   אירוויזיון 2018 תלבושות ישראל (GettyImages)
   נדיר שמדינה קוטפת את הגביע פעמיים ברציפות, ולרוב אף אחת לא רוצה בכך. נטע ברזילי ב-2018

   קשה להאמין שבאירוויזיון המודרני, מדינה כלשהי תצליח להגיע אל הדאבל הנכסף. למעשה, קשה להאמין שעם העלויות הכרוכות באירוח התחרות, הדאבל הזה בכלל רצוי בידי מדינה כלשהי. ואכן, בתחרויות האחרונות, המדינות המארחות כמעט תמיד סיימו בתחתית הטבלה. פורטוגל סיימה את 2018 במקום ה-26 והאחרון, ב-2017 אוקראינה המארחת התרסקה אל המקום ה-24, וב-2015 אוסטריה סיימה במקום ה-26 עם אפס נקודות, בדומה לגרמניה במקום ה-27. יוצאת הדופן: שוודיה שאירחה את האירוויזיון ב-2016 בשטוקהולם והצליחה דווקא לסיים במקום החמישי המכובד מאוד.

   אז איך יסתיים אירוויזיון 2019? כל מקום בצד הימני של הטבלה, כלומר 13 המקומות הראשונים, ייחשב לתוצאה טובה. האם קובי מרימי יעשה לנו שוודיה או שיתרסק בתחתית? בלילה שבין 18 ל-19 במאי 2019, לקראת השעה 02:00 לפנות בוקר, כולנו כבר נדע את התשובה.