פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הלהקה שתומכת בחרם על ישראל רוצה לטלטל את האירוויזיון בתל אביב

   להקת "הטארי" היא זו שתייצג את איסלנד באירוויזיון שייערך בתל אביב עוד חודשיים, ולפי מה שחבריה אמרו ("תומכים בחרם"), נראה שהולך להיות פה מאד מעניין. ואילו עוד מדינות בחרו שירים שעלולים לאיים על השיר הישראלי שייחשף עוד כשישה ימים? כל הפרטים

   הלהקה שתומכת בחרם על ישראל רוצה לטלטל את האירוויזיון בתל אביב
   באדיבות יח"צ כאן

   "עוד שבת של כדורגל, נצחון הפסד ואכזבות", אומר השיר הידוע. חובבי האירוויזיון בוודאי שרו בסוף השבוע האחרון את השיר הזה עם המילה "קדמים" במקום "כדורגל". לא פחות מחמש מדינות בחרו בסוף השבוע את נציגיהן לתחרות הזמר שתיערך בתל אביב בחודש מאי המתרגש עלינו, מדינה נוספת פרסמה את השיר שלה ללא קדם מקומי, ועד 10 במרץ יפורסמו כל השירים, כולל השיר הישראלי של קובי מרימי. אז הכינו את הנצנצים, מרחו שימר על החזה, וקפצו איתנו אל מי ביצת האירוויזיון.

   איסלנד - "השנאה תנצח" בביצוע Hatari

   בשבוע שעבר התרענו שההרכב שמציג את עצמו כ"BDSM טכנו" ינצח בקדם אירוויזיון של איסלנד ובשבת אכן נקבע: הטארי יגיעו להטריל את תל אביב. עוד לפני התחרות המקומית חברי הלהקה תמכו בחרם על האירוויזיון בישראל, אך אמרו שאם כבר איסלנד משתתפת בתחרות, אין מניעה שהם יגיע אלינו וימחו על הפרת זכויות הפרט בשטחי הכיבוש, כלשונם. אתם בוודאי זועקים כעת על המסך "אבל האירוויזיון הוא תחרות שירים, לא פוליטיקה!", ואתם צודקים חלקית. לא ניכנס כאן לסקירה פוליטית של התחרות, אבל למעשה אין שום מניעה שחברי הלהקה יביעו את דעתם, כל עוד זה לא נעשה על הבמה עצמה בערב המופע. אם האנשים האמונים על ההסברה הישראלית יעשו את עבודתם נאמנה - אפשר יהיה להפיק מכך אפילו תועלת. זו לא עבודה קשה מדי לקחת כל טיעון שיהיה להם ולהפריך אותו.

   על הטלוויזיה האיסלנדית ואנשי ה-EBU להבהיר כי כל מחאה לגיטימית, כל עוד אף פריים ממנה לא נכנס לטלוויזיה לאחר השעה 22:00 שעון ישראל. אפשר כבר לשמוע את שאגות הבוז של הקהל המקומי במקרה שאכן תובע מחאה על הבמה. דבר כזה לעיני 200 מיליון צופים יכול לגרום נזק לא קטן דווקא עבור הלהקה אם תתעקש לערב פוליטיקה במהלך המשדר. על הזמנת ראש הממשלה נתניהו לקרב איגרוף כבר סיפרנו בעבר, כך גם על ההתעלמות של נתניהו. הנה הצעה לליכוד TV ולאנשי הדיגיטל של ראש הממשלה: צלמו אותו צופה בקליפ ועונה להם משהו כמו: "בואו לא ניכנס לקרבות אגרוף, אבל אני אשמח לברך אתכם ואת שאר המשלחות ולהראות לכם את המדינה היפהפייה שלנו, רק שימו קרם הגנה, אתם לא רגילים לשמש כזאת באי שלכם".

   חוץ מהטרלות והשאיפה להקים את התיישבות ה-BDSM הליברלית הראשונה לחופי המזרח התיכון יש גם שיר ואפילו באיסלנדית. אחרי ארבע שנים רצופות של בארבע השנים האחרונות איסלנד סיימה את דרכה כבר בחצי הגמר, עם שירים איומים שסיימו במקום ה-14-15 בחצי, השפל נרשם בשנה שעברה עם מקום אחרון בחצי הגמר. דווקא בתל אביב נראה שהרצף יישבר ואיסלנד מזנקת בטבלאות ההימורים. כשהם לבושים בבגדים שלא היו מביישים את בלייני מועדון הקיט-קט בברלין, הטארי מדורגים במקום הרביעי בסיכויי הזכייה. לא משנה אם אתם חושבים שהשיר הוא רעש או שהפזמון לא פחות מגאוני - כשהם יגיעו אלינו בסוף אפריל יהיה כאן לגמרי מעניין.

   נורווגיה - Spirit in the Sky בביצוע KEiiNO

   שבת, 15:50 שעון מרכז אירופה. עשרה צוותי שיפוט מרחבי היבשת התיישבו לצפות בחזרה הגנרלית לקדם אירוויזיון הנורווגי. אחד הצוותים היה מהמדינה המנצחת של השנה שעברה - ישראל. חבר השופטים כלל את העיתונאית לינוי בר-גפן, כתבת הארץ איה חיות, הזמרת מרב סמן טוב, פרשן וואלה! תרבות לענייני אירוויזיון יניב דורנבוש (עבדכם הנאמן), והכל בפיקוחו של יו"ר חבר השופטים אלון אמיר, שהיה מספר פעמים ראש משלחת של כמה מדינות וכן מחבר הספר ההיסטרי "שלוש דקות של נצח". ניקדנו את השירים על פי כללי התחרות הנורווגית עד שנבחר המקום הראשון שלנו. שעות מספר לאחר מכן בזמן המשדר עצמו עלו מגישי הניקוד ופנינו החווירו - השיר האהוב עלינו לא נבחר כפייבוריט של אף מדינה. ישראל הייתה היחידה שנתנה דגל ניצחון לשיר הזה ולמעשה נלחמה בכל אירופה בכוחותיה הדלים. לא אלאה אתכם בשאר הפרטים של שני סבבי ההצבעה הבאים, אבל בסופו של דבר, השיר שרק שופטיה של מדינה קטנה במזרח התיכון האמינו בו - הוא השיר שזכה לאהבת הקהל של נורווגיה וניצח בטלווטינג. אחד המשפטים המתועבים בעיניי הוא "זה שיר שהוא אירוויזיון", אבל כאן זה בהחלט המצב - שיר שמזקק את כל מה שאנחנו אוהבים באירוויזיון בשלוש דקות. לא מזיק שאחד הזמרים, טום הוגו, מעלה את מפלס גיל המשתתפים הממוצע, וגם את מפלס הלארדיות. נורווגיה מדורגת כעת במקום השביעי בסיכויי הזכייה בסוכנויות ההימורים, ולאף אחד לא תישמט הלסת אם לאחר תחילת החזרות הם יטפסו עוד יותר למעלה.

   פורטוגל - Telemóveis בביצוע קונאן אוסיריס

   על השיר הזה אני באמת מתקשה לכתוב. כלומר, אם נתייחס אליו כשיר בכלל. יש מכוניות שעוצרות בחריקת בלמים נעימה יותר לאוזן, יש בכנסת ישראל דיונים פוליטיים בין ימין לשמאל עם מלודיה מרגשת יותר. כנראה שאני לא מבין שום דבר במוזיקה וכלום באירוויזיון, אחרת אין לי שום דרך אמפירית מדעית להסביר את התעופה הכללית של חובבי האירוויזיון כלפי היצירה הזאת, כפי שהם מכנים אותה. אני מתנצל מראש, אבל אתם לא יכולים לצחוק על הקליפים של אליעד מלכי ביוטיוב ואז להגיד שהשיר הזה הוא גאונות צרופה. טעמי האישי בצד, ברשת ניתן לקרוא תגובות כמו "חוזרים לליסבון?", או "לפורטוגל נשאר רק לבחור עיר מארחת ל-2020", וגם "האם לפורטו יש אולם גדול מספיק? בעצם מה זה משנה אחרי תל אביב". לא הצלחתי לצפות בשיר הזה עד סופו בכל ניסיונותיי, עד שהכרחתי את עצמי לעשות את זה עבור כתיבת שורות אלה. פורטוגל, אחת המדינות הכושלות בתחרות, מדורגת במקום השמיני בסיכויי הזכייה בסוכנויות ההימורים. אשמח אם משהו מכם יוכל להסביר לי את זה בתגובות, או שתצטרפו אלי בקריאת WTF.

   בלגיה - Wake Up בביצוע אליוט

   אחת המדינות המייסדות של האירוויזיון חוזרת להשתתף בפעם ה-61, יותר מכל מדינה למעט גרמניה, צרפת ובריטניה ששייכות לחמש הגדולות. אחרי רצף כישלונות באמצע שנות האלפיים, התוצאות של בלגיה מעורבות בשנים האחרונות ונעות בין מקום טוב בטופ 10 לאי העפלה לגמר, כמעט שאין אמצע. השיר הבלגי נבחר לסירוגין על ידי הטלוויזיה הוולונית דוברת הצרפתית לבין הטלוויזיה הפלמית, כשהשנה הראשונים בחרו את השיר ששמו מקבל משמעות מיוחדת בין הבלדות המשמימות שנבחרו עד כה. פייר דומולן שכתב את השיר, אחראי על אחד ההישגים הגבוהים בלגיה עם המקום הרביעי שנכבש לפני שנתיים. העיבוד של בלדת הפופ הזו יזכיר לכם בבתים את הפתיח של סטריינג'ר ת'ינגס ובסך הכל מדובר בשיר רדיו נעים לאוזן שאין בו שום דבר מעצבן. משום מיום פרסום השיר לקראת סוף השבוע שעבר בלגיה יורדת בסוכנויות ההימורים, אך עדיין מדורגת גבוה - במקום העשירי. עכשיו נשאר לחכות לתחילת החזרות ולגלות איך השיר ייראה על הבמה ומהן יכולות השירה בלייב של אליוט הצעיר.

   מולדובה - Stay בביצוע אנה אודובסקו

   שלוש שנים רצופות שמולדובה לא ראתה גמר בין 2014-2016. ב-2017 המזל השתנה ובשנתיים האחרונות נציגי המדינה הביאו להם פעמיים טופ 10, כולל מקום שלישי היסטורי. אחרי שנתיים שמולדובה הביאה מסיבה לאירוויזיון, השנה הם חוזרים לבלדות שהיו מיושנות גם בשנות ה-90 הקשות. הדרך היחידה של השיר הזה לראות גמר הוא לחלק עשרה מיליון כרטיסי סים ברחבי אירופה ולדרוש מהמקבלים להצביע עבור מולדובה. לשיר הזה אין מקום באירוויזיון 2019, בוודאי לא בגמר.

   ומה הלאה?

   24 שירים ידועים עד כה, עוד 17 נותרו כדי לקבל את תמונת המצב המלאה. כבר הלילה מצטרפים שני נציגים לתחרות (גאורגיה וסרביה), ובהמשך השבוע גם מדינות מסקרנות מאוד כמו קפריסין, יוון והולנד יצטרפו, וגם סן מרינו, המטרילה הרשמית של האירוויזיון, מצטרפת לחגיגה. כדי לשמוע את השיר הישראלי בביצוע קובי מרימי נתאזר כולם בסבלנות עד 10 במרץ בזמן טקס פרסי הטלוויזיה שישודר בכאן 11. אנשי ההפקה והצוות ששמעו את השיר העידו כי הביצוע מצמרר, נאחל לקובי ולמשלחת הישראלית שכל אירופה תחשוב כמוהם ושנראה את אותו הזינוק שראינו בסוכנויות ההימורים לאחר חשיפת השיר של נטע בשנה שעברה.