פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   המדריך המלא לרוכשי הכרטיסים לאירוויזיון: מהו הכרטיס המועדף?

   לאחר כל העיכובים, מכירת הכרטיסים לאירוויזיון 2019 נפתחה הערב באתר הכרטיסים לאן - והכרטיסים אזלו תוך שעה. המדריך המלא: איזה כרטיס הכי כדאי לקנות?

   המדריך המלא לרוכשי הכרטיסים לאירוויזיון: מהו הכרטיס המועדף?
   באדיבות יח"צ כאן

   לאחר מספר דחיות ועיכובים, מכירת הכרטיסים לאירוויזיון 2019 נפתחה הערב בשעה 20:00, כפי שפורסם לראשונה בוואלה! תרבות. המכירה התבצעה דרך אתר האינטרנט של "לאן", בלינק הזה. הכרטיסים המעטים שהוצעו למכירה נחטפו במהירות. באיגוד השידור האירופי ובכאן המליצו לרכוש כרטיסים רק מהאתר הרשמי. מי שלא הצליח לרכוש כרטיסים הערב, יוכל לנסות שוב בסבב השני של מכירת הכרטיסים, שצפוי להיפתח באפריל לקראת חג הפסח.

   מחירי הכרטיסים לגמר התחרות, שיתקיים ב-18 במאי במרכז הירידים (אקספו) בתל אביב, אינם זולים, ויהיו 1,150 שקלים למושב ביציעים, 1,350 שקלים לישיבה בשורות הראשונות, 1,500 לגולדן רינג בקרבת הבמה, 1,700 לכרטיסי פריים, ו-2,000 לישיבה בגרין רום, שימוקם בביתן 1, מחוץ לאולם האירוויזיון, ובו ישבו המשלחות ביחד עם שולחן המפקחים בראשות יון אולה סאנד. לאחר ביצוע השיר יצטרפו אליו האמנים ויצפו ממנו במופע עד לשלב ההצבעות והניקוד. באולם שבו תתקיים התחרות קיימים 7,300 מקומות. בגלל סידורי אבטחה וגודל הבמה מספר המקומות לא יכול להיות גדול יותר. מתוכם, 3,000 שמורים בין השאר למשלחות ולאיגוד השידור האירופי. מבין הכרטיסים שיימכרו התאגיד אמור לייעד 1,500 לקהל שמגיע מחוץ לישראל.

   הכרטיסים שנמכרו הם לתשעה אירועים - הגמר, שני חצאי הגמר ושתי חזרות לכל אחד מהשלבים. המחירים לחצאי הגמר, שיתקיימו ב-14 וב-16 במאי, יהיו פחות יקרים: 750 שקלים למושבים באולם, 1,000 למושבים ברמה 2 ואותו מחיר לישיבה בגרין רום, לגולדן רינג כרטיסים ב-1,150 שקלים, מושבים ברמת פריים ב-1,250 שקלים. המחירים הזולים ביותר, באופן יחסי, הם לחזרות: 500 שקלים לחזרה של הגמר, ו-350 לחזרות חצאי הגמר. 500 כרטיסים לחזרה הגנרלית שלפני הגמר יינתנו לחיילים וחיילות.

   נשאלת השאלה איזה כרטיס עדיף לרכוש - בעמידה, בישיבה, בגרין רום ביחד עם האמנים, או אולי בכלל לצפות באירוויזיון בחינם?

   נטע ברזילי, אירוויזיון 2018 (AP)
   לא זול. אירוויזיון 2018

   כרטיסים בעמידה

   כולכם מכירים את זה מהשידור בטלוויזיה - אלפי חובבים עמוסים בדגלים, איפור ותחפושות בצבעי המדינה מריעים בשאגות ומרימים לנציגי המדינות השונות. בני המזל שבהם נתפסים לשנייה בעדשת המצלמה ונהנים מתהילת נצח בארצם ובעמוד הפייסבוק שלהם. על פניו, נראה שכרטיסי העמידה הם השורה הראשונה להנאה מהמופע ולא מעט חובבים מנסים להשיג קודם כל את הכרטיס הזה.

   עם זאת, הדגלים, שמפריעים בחלק מזוויות הצילום בטלוויזיה ומסתירים את האמן, יפריעו גם לכם. ממש כמו בכל מופע אחר, על הזכות לעמוד בקדמת ההיכל צריך להילחם ולהגיע מוקדם. בחצאי הגמר הקצרים זה פחות משמעותי, אך בגמר יש לקחת בחשבון עמידה של כחמש שעות פלוס דחיפות פה ושם. אם חלילה תרצו לרכוש לעצמכם דבר מזון או משקה, או לגשת לשירותים ולהתפנות - שיהיה לכם בהצלחה עם לחזור למקום שכבר תפסתם לעצמכם.

   בנוסף, הצפון-אירופאים גבוהים יותר מהישראלי הממוצע, שלא לדבר על הישראלית הממוצעת. עוד לפני התחפושות והכובעים הם עלולים להסתיר לכם את כל המופע. עד לתחילת המופע לא תוכלו לדעת ליד מי אתם עומדים, וחמור מזה - מהם הרגלי ההגיינה שלהם.

   כרטיסים בישיבה

   אלו הכרטיסים הנוחים ביותר. מכיוון שמקום הישיבה שלכם מסומן, אין צורך להילחם עליו. תוכלו להגיע בנחת לאולם, לרכוש לעצכם דבר מתיקה ושתייה להרוות את הנפש, לצאת לשירותים ולחזור כאוות נפשכם - הכיסא שלכם לא יזוז לשום מקום. הבעיה בכרטיס הישיבה היא באיזה אזור באולם ממוקמת הטריבונה שלכם, כמה מקום לרגליים יש, והאם לפחות חלק מהאמנים בונים את הנאמבר שלהם או את חלקו לכיוון המושב שלכם. אמנם יש פחות אווירת איצטדיון ושאגות מאזורי העמידה, אך בהחלט מרגישים אווירת אירוויזיון שאין בבית, והביטים והבאסים חודרים עמוק עמוק אל תוך הלב.

   עיצוב במת האירוויזיון ( , יח"צ כאן)
   עיצוב במת האירוויזיון

   כרטיסים לגרין-רום

   בעקבות מידותיו הזערוריות של ביתן 2, הוחלט לוותר על המסורת החדשה ולהוציא את האמנים המשתתפים מהאולם הראשי. בניסיון לתת לעוד כמה אלפי חובבים הזדמנות לגעת בתהילה, הוחלט למכור כרטיסי VIP לגרין רום. לא ברור למי הכרטיסים הללו מיועדים, וחבל שהם לא פשוט נמסרו למשלחות ולספונסרים. אזור אח"מים נשמע אולי מפתה, אך בסופו של דבר אתם משלמים על הזכות לראות את האירוויזיון על המסך. נכון, תוכלו לראות את המשתתפים מתרגשים לפני ואחרי הביצוע שלהם, זה לגמרי מגניב לראות אותם רוקדים לצלילי שירים של מתחרים, ותהיו הראשונים לראות את האמן הזוכה מזיע עליכם מאושר. האם זה מצדיק את העלות הגבוהה? לא בטוח.

   צפייה בחינם

   בסופו של דבר, חשוב לזכור שהאירוויזיון הוא קודם כל מופע טלוויזיוני. ישנם חלקים שמוסתרים לגמרי מהקהל, חלק מהאפקטים מוקרנים רק על המסך בבית, והקהל באולם הוא בעיקר תפאורה לצורך תרועות ומחיאות כפיים. רבים מאלה שמגיעים בפעם הראשונה לאירוע מתאכזבים מהפער שבין מה שקורה באולם לבין מה שהם הורגלו בבית. חשבו על זה כך - גם במשחק כדורגל או כדורסל יש הבדל תהומי בין מה שרואים בבית לבין מה שרואים בטלוויזיה. אין הבדל גדול בין האירועים, מלבד אולי קהל היעד. עבור החובבים הקשים זה פחות משנה, הם הרי מכירים כבר את כל הסרטונים מכל החזרות מכל הזוויות, וכבר ב-2 בלילה, כשישובו הביתה, הם יצפו שוב במשדר וכבר בבוקר יכתבו בעמוד הפייסבוק שלהם ניתוח מעמיק.

   אם אתם רוצים גם לא לשלם ולו שקל אחד על הצפייה, גם ליהנות מכל זוויות הצילום ומהאפקטים, וגם אווירה של קהל חובבים גדול - צפו באירוויזיון ביורווילג', שם הוא יוקרן על מסכי ענק. במקומות לא מעטים יערכו צפייה משותפת, אך היזהרו מברים שעושים צפייה מונחית, במקרים רבים המנחים מנסים לבדר את הקהל הכל מחיר, גם על ידי דיבור על השירים והפרעה להנאת הצפייה.

   לפי כמות הכרטיסים שתעמוד למכירה, נראה שלרובכם בכלל לא תהיה אפשרות בחירה. בשנים קודמות לא רק שכמות הכרטיסים הייתה גבוהה יותר, הודעה על תחילת מכירת הכרטיסים הייתה מוקדמת יותר ומסודרת יותר. אף אחד לא העלה על דעתו שבמהלך היום יכולה להתפרסם הודעה על כך שהמכירה תחל באותו היום. בחלק מהמקרים אף פורסמו מראש תאריכים לסבב מכירות שני ושלישי, לאחר שכבר כל זוויות הצילום ידועות וההפקה יכולה להוסיף שורות ומושבים נוספים בהתאם לכך. גם לעלויות שפורסמו עד כה לא התקבל אישור רשמי, אך סביר להניח שגם אתם תזמזמו את הביצוע של נטע לשיר "אין לי כסף, אבא תקנה לי".

   נטע ברזילי אירוויזיון 2018 (AP)
   נטע ברזילי באירוויזיון 2018