פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   דרמה: אוקראינה פורשת מהשתתפות באירוויזיון 2019

   לאחר שבסוף השבוע התקיים באוקראינה הקדם אירוויזיון ונבחר שיר, אוקראינה הטילה פצצה ופורשת מהאירוויזיון. הזמרת מארוב טענה כי בחוזה שהוצג לה ע"י הטלוויזיה האוקראינית נכללו סעיפים דרקוניים, חלקם בעלי אופי פוליטי, והיא סירבה לחתום עליו. כל הפרטים

   דרמה: אוקראינה פורשת מהשתתפות באירוויזיון 2019
   באדיבות יח"צ כאן

   דרמה באירוויזיון: אוקראינה פורשת ולא תגיע לתחרות הקרובה, שתיערך בחודש מאי בתל אביב. רשות השידור האוקראינית פרסמה אחר הצהריים (רביעי) הודעה בעמוד הפייסבוק שלה על הפרישה, לאחר שבסוף השבוע האחרון התקיים הקדם המקומי ואף נבחר שיר. הזמרת מארוב טענה לאחר הבחירה כי החוזה שהוצג לה על ידי הטלוויזיה האוקראינית כלל בתוכו סעיפים דרקוניים, חלקם בעלי אופי פוליטי, והיא סירבה לחתום עליו.

   בין היתר, כך על פי פרסומיה של הזמרת, היא נדרשה לבטל את הופעותיה המתוכננות ברוסיה, נאסר עליה להתראיין ללא אישור, וכל הפרה של סעיפי החוזה תגרור קנס בגובה שני מיליון חריבנה (כ-260 אלף שקלים).

   אולכסנדרה קוטסובה, נציגת רשות השידור האוקראינית, אמרה לאחר הזכייה, כי בחוזה שהועבר לכל המשתתפים הופיע סעיף האוסר על משתתפי התחרות להופיע ברוסיה, אך הסעיף מוגבל לתקופת האירוויזיון והאירועים הנלווים לו, במהלכו ולאחריו. גם סגן ראש ממשלת אוקראינה הצטרף למתנגדים לזכייה וצייץ בטוויטר כי הוא מעדיף שאוקראינה תוותר תחרות האירוויזיון העיקר שלא תשלח זמרת שמופיעה ברוסיה.

   מארוב, שם הבמה של הזמרת האנה קורסון, הודיעה כי סירובה לחתום על החוזה לא נבע דווקא מהסעיף הזה, אלא מסעיפים אחרים שעלולים להפוך אותה, לדבריה, לכלי לשימושם של פוליטיקאים. הזמרת פרסמה שלשום בעמוד הפייסבוק שלה כי בתום שבע שעות של דיונים ומשא ומתן עם הטלוויזיה האוקראינית, הצדדים הגיעו למבוי סתום והיא מוותרת על ייצוג מדינתה.

   אתמול הציעו נציגי הטלוויזיה האוקראינית את הזכות לייצג את המדינה ללהקה שזעתה במקום השני, Freedom Jazz, אך חברי הלהקה דחו את ההצעה. גם המקום השלישי, ההרכב kazka, סירב להצעה שהגיעה אליהם. הערב, כאמור, פרסה הטלוויזיה האוקראינית כי האירוויזיון הקרוב מאבד את אחת המדינות המצליחות באירוויזיונים של שני העשורים האחרונים.

   "תחרות הזמר של האירוויזיון היא הזדמנות לכל מדינה להציג את עצמה על במה בין לאומית, ולכל אמן להופיע כשגרירי המדינה שלהם ולהוסיף מעריצים מכל העולם", נכתב בהודעת רשות השידור האוקראינית. "אך הקדם-אירוויזיון 2019 משך את תשומת הלב של החברה שלנו למערכת הבעיות של תעשיית המוזיקה של אוקראינה: מערכת יחסים של השואו-ביזנס בטריטורייה של כיבוש ושנה חמישית של קונפליקט צבאי. עבור חלקים באוכלוסייה העובדה הזו נחבאת, עבור חלקים אחרים זה יוצר טינה".

   15 פעמים אוקראינה השתתפה באירוויזיון משנת 2003. בזמן הזה היא זכתה פעמיים והגיעה תשע פעמים לטופ 10, מה שהופך אותה לאחת המדינות המצליחות באירוויזיון המודרני. אחרי שנתיים כושלות יחסית עם מקום 24 לפני שנתיים ומקום 17 בשנה שעברה, האוקראינים תכננו לחזור לצמרת. במהלך המשדר שהיה נגוע כולו בזיהום פוליטי, בניגוד לקלישאה שאומרת שבאירוויזיון אין פוליטיקה, נשאלו המתחרים על יחסם בנוגע לחצי האי קרים. ג'מאלה, שהביאה לאוקראינה את הניצחון ב-2016 אף דימתה מסיבת עיתונאים בתל אביב שבה מארוב נשאלת "לאיזו מדינה שייך קרים, אוקראינה או רוסיה", ולאחר שהתקבלה התשובה "אוקראינה כמובן", הקהל והשופטים פינקו במחיאות כפיים סוערות.

   זו לא הפעם הראשונה שהיריבות הפוליטית בין שתי המדינות מגיעה לבמת האירוויזיון. ב-2017 רוסיה ביטלה השתתפותה באירווויזיון שהתקיים בקייב בירת אוקראינה, לאחר שהאחרונה זכתה באירוויזיון 2016. הרוסים עשו תרגיל כנגד האוקראינים ותכננו לשלוח לתחרות את הזמרת יוליה סאמוילובה, המרותקת לכיסא גלגלים. הממשל בקייב הודיע כי כניסתה של סאמוילובה לא תתאפשר לאוקראינה, שכן היא הופיע בחצי האי קרים לאחר הסיפוח לרוסיה והדבר מנוגד לחוק האוקראיני. סאמוילובה נבחרה לייצג את רוסיה באירוויזיון שהתקיים בשנה שעברה בליסבון, אך לא העפילה לשלב הגמר, לראשונה בתולדות רוסיה מאז הצגתם של שלבי חצאי הגמר. הפרישה השנה עלולה לגרור קנס מאיגוד השידור האירופי, שכן התאריך האחרון שבו מותר למדינות השונות לפרוש מהתחרות חלף.

   לוסי איוב ואסי עזר, שניים מארבעת מנחי אירוויזיון 2019, בטקס העברת מפתחות האירוויזיון (רפי דלויה)

   בימים האחרונים לא מעט חובבי אירוויזיון בארץ ובעולם הביעו אכזבה מכך שאיגוד השידור האירופי (EBU) לא מתערב בנעשה באוקראינה. ב-EBU נוהגים שלא להתערב בתהליכי הבחירה הפנימיים של רשתות השידור השונות, כל עוד השירים עצמם עומדים בכללי התחרות.

   הערב, זמן קצר לאחר הודעת הפרישה של אוקראינה, הגיבו ב-EBU לאירועים: "כל גוף שידור שמשתתף אחראי על בחירת הנציג שלו לתחרות האירוויזיון, בהתאם לכללים שנקבעו על ידי איגוד השידור האירופי. אנו מאשרים בעצב כי רשות השידור האוקראינית הודיעה, בעקבות דיונים נוספים, כי הם החליטו לפרוש מאירוויזיון 2019".

   על פי הודעת ה-EBU, יתקיימו דיונים נוספים בינם לבין הטלוויזיה האוקראינית בנושא הפרישה מהאירוויזיון הקרוב. למרות הפרישה המאוחרת, באיגוד השידור האירופי הביעו תקווה כי אוקראינה תשוב להשתתף בשנה הבא. "כעת אנו מצפים למה שכבר מתחיל להתעצב כאירוע פנטסטי בתל אביב במאי".