פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   השיר של קובי מרימי עוד לא נחשף, והוא כבר מדשדש מאחור בהימורים

   עדיין לא ברור מתי תיפתח מכירת הכרטיסים לאירוויזיון 2019, אך אירופה ממשיכה לבחור בשירים שיגיעו לתל אביב במטרה למנוע מישראל את הדאבל הנכסף. אז אחרי שסיפרנו לכם בשבוע שעבר שהשירים לא משהו, האם מצב המוזיקה משתפר? ולמה קובי מרימי צריך להיות מודאג?

   השיר של קובי מרימי עוד לא נחשף, והוא כבר מדשדש מאחור בהימורים
   צילום: אבי כהן, עריכה: רן צימט

   חובבי האירוויזיון כבר התחילו לבדוק כמה שוות הכליות שלהם בשוק השחור בניסיון לעמוד במחירי הכרטיסים למופע, עדיין לא ידוע מתי בכלל תיפתח המכירה, אבל אירופה ממשיכה לבחור בשירים שיגיעו במאי הקרוב לתל אביב במטרה אחת: למנוע מישראל את הדאבל הנכסף ולקבל את הגביע מנטע ברזילי. בסוף השבוע האחרון נבחרו חמישה שירים נוספים, אחד בשישי ועוד ארבעה בשבת, וכבר יש לנו 18 שירים מתוך 42 מה שמאפשר לקבל כיוון כללי - איך ייראה האירוויזיון בישראל. בשבוע שעבר סיפרנו לכם שהכיוון הזה לא משהו, אז האם המצב השתפר?

   גרמניה - Sister בביצוע S!sters

   2.99 מיליון גרמנים התיישבו אל מול מסכי הטלוויזיה ביום שישי וצפו בקדם אירוויזיון המקומי. שבעה שירים לא מאוד נוראיים התחרו זה בזה, שניים-שלושה היו אפילו טובים. בסופו של דבר דווקא השיר שהיה בתחתית טבלאות ההימורים הצליח לגבור על כל השאר ולקבל את כרטיס הטיסה היקר לישראל. השיר עצמו גנרי מאוד ונשמע כמו משהו בין גרסה מחודשת (ופחות טובה) ל-There must be another way של אחינועם ניני ומירה עווד לבין שיר שנדחה מפרוזן - גרסת המחזמר. אבל רגע השיא עבור העיניים הישראליות היה רגע ההכרזה על הזכייה, כשצמד האחיות (שהן בכלל לא אחיות, אגב) אספו מהבמה את דגל ישראל, אחזו בו, קפצו איתו בשמחת מנצחות ואף התעטפו בו, כל זה בבירת גרמניה - ברלין. אי אפשר להפחית בחשיבות התמונה הזאת כשברקע כתוב בגדול שם התכנית: "השיר שלנו לישראל".

   לא מעט מכם שואלים שוב ושוב "למה בכלל צריך את התחרות הזאת", אז בדיוק עבור רגעים כאלה. כשמרבית הדיווחים החדשותיים שמגיעים מאירופה עוסקים באנטישמיות שמרימה את ראשה, בצלבי קרס ובמצבות מנותצות בבתי קברות יהודיים - טוב שיש גם תמונות כאלה בערוץ הממלכתי של גרמניה. אי אפשר להפחית בחשיבות שלהן, מה שגורם לתהות איך ממשלת ישראל לא ידעה מה לעשות עם ביצת הזהב הזאת שנקראת "אירוח האירוויזיון". חובבי האירוויזיון בגרמניה מזועזעים מהבחירה, אבל הם תמיד יהיו מזועזעים מהבחירות שלהם עצמם. גרמניה דשדשה בימים שלפני הקדם במקומות ה-13-16 בסיכויי הזכייה, אך לאחריה היא כבר טיפסה למקום החמישי.

   אוקראינה - Siren song בביצוע מארוב

   15 פעמים אוקראינה השתתפה באירוויזיון משנת 2003. בזמן הזה היא זכתה פעמיים והגיעה תשע פעמים לטופ 10, מה שהופך אותה לאחת המדינות המצליחות באירוויזיון המודרני. אחרי שנתיים כושלות יחסית עם מקום 24 לפני שנתיים ומקום 17 בשנה שעברה, האוקראינים מנסים לחזור לצמרת. שלוש שעות, 41 דקות ו-20 שניות נמשך הקדם-אירוויזיון של אוקראינה, זמן דומה למשך גמר האירוויזיון. ההבדל: באירוויזיון מתחרים 26 שירים, באוקראינה - רק שישה. בסופו של ערב מתיש ומעיק ניצחה מארוב עם שיר הסירנות. השיר עצמו עם קצב טוב ואפילו אי אפשר לומר "היו כבר מיליון כמוהו באירוויזיונים הקודמים", אבל מארוב צריכה לעבוד עוד קצת על יכולותיה הווקאליות. האוקראינים ידועים ביכולתם לקחת את השיר ולשפץ את ההופעה הבימתית עד כדי כך שגם השירים הבינוניים ביותר יגיעו לצמרת, מה שנקרא בפי החובבים "אוקראיניזציה", כך שסביר להניח שגם עם הזיופת (המונח המקצועי לתיאור זיופים באירוויזיון או שירה בסמוך לסולם הנכון) היא תסיים בטופ 10, לכל הפחות בטלווטינג. גם סוכנויות ההימורים מביעות אמון ואוקראינה משפרת את מעמדה מהמקום ה-14 ביום שלפני הגמר למקום התשיעי בסיכויי הזכייה לאחר הגמר. ההופעה כנראה לא תשאיר אתכם אדישים. אגב אורך המשדר - במהלכו נשאלו המתחרים על יחסם בנוגע לחצי האי קרים. ג'מאלה, שהביאה לאוקראינה את הניצחון ב-2016 אף דימתה מסיבת עיתונאים בתל אביב שבה המתמודדת נשאלת "לאיזו מדינה שייך קרים, אוקראינה או רוסיה", ולאחר שהתקבלה התשובה "אוקראינה כמובן", הקהל והשופטים פינקו במחיאות כפיים סוערות. האירוויזיון, כך מתברר, הוא אירוע פוליטי גם בקדמים המקומיים.

   הונגריה - Az én apám בביצוע יוצי פפאי

   כבר שמונה שנים רצופות שהונגריה עולה לגמר האירוויזיון. אולם ההצלחה הזאת לא מתורגמת לניצחונות. שלוש פעמים ההונגרים הגיעו לטופ 10 בתקופה הזאת, אך גם ארבע פעמים הונגריה הגיעה למקום ה-20 ומטה. לפני שנתיים ייצג את הונגריה יוצי פפאי שהיה אחד האמנים האהודים ביותר על חובבי התחרות. הוא הגיע אל המקום השמיני המכובד, ואחת הסיבות שהחובבים כל כך עפו על השיר היא שהוא שר בשפת אמו ולא כמו רוב המשתתפות - באנגלית. שנתיים בלבד אחרי הניסיון הקודם פפאי זוכה שוב במקום הראשון בהונגריה, ושוב עם אותו השטיק של שיר אתני בליווי דומיננטי של כינור. הפעם סוכנויות ההימורים פחות מתרשמות והונגריה מדורגת במקום ה-35 בסיכויי הזכייה עם סיכוי נמוך לעלות לגמר. אולם מדובר בשלב מאוד מוקדם וקשה להאמין שהשיר הזה יסיים את דרכו כבר בחצי הגמר, ואסתכן ואומר שיהיה בטוח להמר כי הונגריה תראה גמר שנה תשיעית ברציפות, אך גם בשנה הבאה לא תזכה בכבוד לארח את התחרות.

   דנמרק - Love is Forever בביצוע לנורה

   דמיינו את החנויות האלו שמוכרות ממתקים במשקל, אתם יודעים - הממתקים שמכילים בעיקר צבע מאכל והמון המון סוכר. השיר הזה הוא כאילו לקחו את החנויות הללו והפכו אותן לשיר. הוא כל כך מתוק עד שאולי יהיו לכם חורים בשיניים אחריו. בחמש השנים שחלפו מאז הזכייה של דנמרק הגיעו הדנים שלוש פעמים בלבד לגמר (אחת מהן כמעפילה אוטומטית כמובן) ופעמיים נוספות נבעטו כבר בחצי גמר האירוויזיון עם אותו השיר פחות או יותר. אחרי ההצלחה היחסית בשנה שעברה עם המקום התשיעי, הדנים רוצים שוב להגיע לצמרת, גם אם לא באמת לזכות בתחרות כולה. לנורה עם הקול המתקתק נתנה הופעה מצוינת, ואם היא תצליח להביא את הבימוי הזה גם לתל אביב - הדנים כנראה יצליחו שוב להצטייר כמעצמת אירוויזיון. סוכנויות ההימורים שיפרו את מיקומם של הדנים בסיכויי הזכייה, מהמקום ה-24 לפני הקדם אל המקום ה-17 אחריו.

   ליטא

   "לא רק פלאפל, יש לנו גם חומוס, טחינה ושווארמה", אלו המילים שבהן ברך אמיר מימון, שגריר ישראל בליטא, את הזוכה ומסר לו שלט עם דגל ישראל והכיתוב "מחכים לך". כבר דיברנו על חשיבות האירוויזיון להסברה הישראלית, והנה קיבלנו לכך דוגמה נוספת בסוף השבוע שחלף. ליטא היא המדינה הפחות מצליחה מבין המדינות החדשות באופן כללי ומבין הבלטיות בפרט, כשמעולם לא הגיעה לטופ 5. המקום הטוב ביותר שלה, השישי, נכבש ב-2006 ומאז ראינו בעיקר כשלונות או תוצאות בינוניות. בשנה שעברה הליטאים העפילו לגמר מהמקום התשיעי וסיימו במקום ה-12 היחסית מכובד לשיר הערש המרדים, וקשה להאמין שדווקא השנה השיא יישבר. בכל שנה אחרת היה אפשר להגיד שהשיר הזה כנראה ייבלע בחצי הגמר, אך בשנה כל כך בינוניות הוא עוד יכול להעפיל לגמר ולסיים במרכז הטבלה.

   לפני ההכרזה על המנצח, הטלוויזיה הליטאית שידרה את הסרטון הזה של כאן 11, שבו נשיא מועדון מעריצי האירוויזיון הבין-לאומי, מקסימיליאן וונדרבר, מבקר בתל אביב. מדובר בדמות פיקטיבית אותה מגלם השחקן דן פונדק, ככל הנראה במטרה להתחרות בלינדה וודרוף מאיגוד השידור האירופי, דמות מוצלחת במיוחד שהמציאה הטלוויזיה השוודית. התוצאה הישראלית מוצלחת למדי ונותר לתהות האם "מקס" יצליח לצאת מגבולות הדיגיטל ולהגיע למשדר האירוויזיון עצמו.

   ואיפה קובי מרימי?

   לקובי מרימי כבר יש שיר והקליפ בדרך, אבל למעט כמה פרודיות מוצלחות השיר עדיין לא פורסם. זה לא מפריע לסוכנויות ההימורים להראות שהן לא מאמינות ביכולתו לנצח בתחרות. בשבוע שלפני גמר הכוכב הבא לאירוויזיון, עדיין ללא נציג אך עם רביעיית גמר, דורגה ישראל 10-11 בסיכויי הזכייה. לא רע. הדירוג הזה הלך וירד עד שהגיע למקום ה-17 בזמן הבחירה במרימי. אם עיקמתם את פרצופכם למקרא החדשות הרעות - נספר לכם שבימים האחרונים זה הלך והידרדר עוד יותר וכעת ישראל מדורגת במקום ה-29 בסיכויי הזכייה באירוויזיון אחרי שכבר צנחה למקום ה-31. ברוב המקרים, מדינות שמדורגות כל כך נמוך בסיכויי הזכייה לא זוכות באירוויזיון.

   אחרי שאמרנו את זה, הגיע הזמן להרגיע ולספר למה אף אחד מכם, כולל קובי מרימי, לא צריכים להתרגש מזה. ראשית, סוכנויות ההימורים הן כמו סקרי בחירות - רמת הדיוק שנויה במחלוקת אבל מדובר בבידור טוב להמונים. שנית, לא רק שלקובי עדיין אין שיר - יותר ממחצית המשתתפות שומרות את הקלפים שלהן קרוב לחזה. ושלישית - סוכנויות ההימורים לא מדרגות את השירים אלא את סיכויי הזכייה. כלומר לדעתן יש 28 מדינות בעלות סיכוי גבוה יותר מישראל לזכות באירוויזיון, אבל זה לא אומר שמרימי לא יכול להגיע אל המקום השני, למשל. מן הסתם בתחרות שבה יש 26 שירים בגמר וישראל אוטומטית שם, אי אפשר לסיים במקום ה-29. מזל.

   קובי מרימי (צילום מסך)
   תרים את הראש. מרימי

   ומה הלאה? הדדליין לבחירת השירים הולך ומתקרב, ואם חשבתם שחמישה שירים בסופ"ש אחד זה הרבה, אז דעו שזה עוד כלום לעומת הסופ"ש הבא. ביום חמישי בלגיה צפויה לפרסם את השיר המסקרן שלה, בשישי בלרוס עורכת את הקדם אירוויזיון המקומי, ובשבת שש מדינות יביאו לנו חדשות אירוויזיון לקראת תל אביב: בגאורגיה ייערך גמר פופ איידול המקומי, מולדובה, נורווגיה ופורטוגל שאירחה את האירוויזיון בשנה שעברה גם יבחרו שיר, בפינלנד יתקיים קדם פרטי לדארוד המסקרן, אבל העיניים של כולנו יהיו על הקדם אירוויזיון של איסלנד, עליה נרחיב מיד.

   איסלנד מציגה: יורודרמה ושנאה

   איסלנד היא אחת המדינות הכושלות באירוויזיון. לפני עשר שנים הגיע האי הקטן אל המקום השני עם 218 נקודות, ההישג הטוב ביותר של האיסלנדים, בשוויון עם אירוויזיון 1999 שגם בו הגיעו אל המקום השני. אבל מאז - רצף כשלונות מפואר. בחמש השנים הבאות איסלנד אמנם הגיעה מדי שנה לגמר, אבל סיימה בו במקומות ה-15 עד 20. בארבע השנים האחרונות איסלנד סיימה את דרכה כבר בחצי הגמר, עם שירים איומים שסיימו במקום ה-14-15 בחצי. בשנה שעברה תושבי האי ראו את הנציג שלהם מסיים במקום ה-19 והאחרון בחצי הגמר הראשון, כן כן - זה שנטע ניצחה בו.

   בקדם האיסלנדי שייערך בשבת הבא יתחרה ההרכב Hatari, שכרגע מוביל בפער גדול בסוכנויות ההימורים בסיכויי הזכייה שלהם בקדם. ההרכב שמציג את עצמו כ"BDSM טכנו" משלב פופ, מטאל וטכנו עם הופעה לא שגרתית לבמת האירוויזיון וחבריו נראים כאילו הם יצאו מאחד ממועדוני הפטיש של ברלין. גם שם השיר פחות אירוויזיוני ובתרגום חופשי הוא נקרא "השנאה תנצח". לפני כשבועיים פרסמו חברי הלהקה קריאה לראש הממשלה נתניהו לקרב ידידותי בהיאבקות איסלנדית. המקום והתאריך נקבע, כיכר מגן דוד בתל אביב, ב-19 במאי, יום לאחר גמר האירוויזיון. לנתניהו ניתנה הזכות לבחור את השעה הנוחה לו. נתניהו לא הגיב להזמנה, אך לפי החוקים שקבעה הלהקה אם הם ינצחו תינתן להם הזכות להקים את התיישבות ה-BDSM הליברלית הראשונה לחופי המזרח התיכון. אם דווקא נתניהו ינצח, ממשלת ישראל תקבל את השליטה בארכיפלג האיים וסטמאנאאיאר, דרומית לחופי איסלנד. במקרה כזה מבטיחים חברי הלהקה לפנות את תושבי המקום. עכשיו רק נותר לראות האם עד גמר האירוויזיון נתניהו עדיין יהיה ראש הממשלה ואיסלנד תראה גמר אירוויזיון ראשון משנת 2014.