פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   "לחברה שתבנה טריבונות באירוויזיון אין רישיון, זו סכנה ממשית לקהל"

   לאחר חשיפת וואלה! תרבות על כך שהתאגיד בחר בחברת "עיצוב במה", שהורשעה בגרימת מותה של הילה בצלאלי בהר הרצל, כמקימת הטריבונות באירוויזיון, מסתבר שהבחירה בה בעייתית גם מבחינה חוקית. מומחה להנדסת בנייה: "לחברה אין רישיון קבלן ולכן הבחירה בה היא עבירה פלילית"

   "לחברה שתבנה טריבונות באירוויזיון אין רישיון, זו סכנה ממשית לקהל"
   באדיבות יח"צ כאן

   גוברת הסערה בעקבות בחירת תאגיד כאן בחברת "עיצוב במה" כמקימת הטריבונות באירוויזיון בתל אביב, כפי שנחשף על ידי וואלה! תרבות. החברה הורשעה בגרימת מותה של סגן הילה בצלאלי בחזרות לטקס הדלקת המשואות בהר הרצל ב-2012. אלא שאם עד כה הזעם התמקד במידה רבה בפן המוסרי והציבורי השנוי במחלוקת של בחירה זו, כעת מתברר שישנן גם טענות המטילות ספק בפן החוקי.

   "הבחירה בחברת 'עיצוב במה', שהורשעה במחדל הר הרצל, לבניית הטריבונות באירוויזיון - לא חוקית. זאת עבירה פלילית מכיוון שאין לה רישיון קבלן", טוען רוני נבון, פרופ' להנדסת בנייה בגימלאות מהטכניון המכהן מזה שנים רבות כיו"ר הוועדה המייעצת לרשם הקבלנים. "'עיצוב במה' לא רק הורשעה במחדל הר הרצל, הבעלים של החברה רכשו גם את חברת 'אירגונית', שהיתה מעורבת במחדל גשר המכביה. הכתובת על הקיר. לדעתי, מדובר בסכנה ממשית לציבור באי האירוויזיון".

   בוטלה החזרה הגנרלית לטקס הדלקת המשואות (דניאל בוק)
   הכתובת על הקיר? האסון בהר הרצל

   בעקבות חשיפת וואלה! תרבות שלח פרופ' נבון למנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ מכתב, שהגיע לידי וואלה! תרבות, ובו בין השאר כתב: "מתוקף תפקידי וגם מבחינה מצפונית אני מחויב להבהיר את ההיבט החוקי של ההתקשרות שלכם עם חברת 'עיצוב במה' ו/או חברת 'אירגונית' (שתיהן בבעלות משפחת לביא). חוק רישום קבלנים מחייב רישיון ב'ענף 150 - קונסטרוקציות פלדה לעומס אדם ולגשרי צנרת' להקמת מבנה כמו טריבונה. לאף אחת מהחברות הנ"ל אין רישיון כזה. יתרה מכך, בשנת 2004 ביקשה חברת עיצוב במה רישיון כזה, אך היות ולמר אייל לביא לא היו כישורים מתאימים, הוא נשלח לבחינות. אין כל תיעוד שמר לביא עמד בבחינות אלה. אשר על כן נסגרה בזמנו הבקשה. על פי החוק, מי שמזמין עבודה המחייבת רישום בפנקס הקבלנים מגוף שאיננו רשום בו עובר עבירה פלילית". עד היום לא קיבל פרופ' נבון כל תשובה מהמנכ"ל קובלנץ.

   רשם הקבלנים, עו"ד אילן אליהו, אמר לוואלה! תרבות: "הקמת טריבונה בהיקף זה מחייבת רישום בפנקס הקבלנים בענף 150 הנוגע לקונסטרוקציות פלדה לעומס אדם. החברות 'עיצוב במה' ו'אירגונית' לא רשומות בפנקסי הקבלנים נכון להיום. החוק מייחס עבירה פלילית לחברה שמבצעת ללא רישיון. תאגיד ציבורי בסדר גודל כזה צריך להעסיק קבלנים רשומים שיש להם את כל הרישיונות לעבודה, ככה נוהגים כל התאגידים הציבוריים, רשויות מקומיות ורשויות הממשלה".

   עוד נודע לוואלה! תרבות על פגישה שהתקיימה בין היועצים המשפטיים של התאגיד ליועץ המשפטי של רשם הקבלנים. רשם הקבלנים אליהו הוסיף: "בתאגיד הבינו שהם לא יוכלו להעסיק את 'עיצוב במה' או כל חברה אחרת ללא רישיון. הם הבינו שהם אמורים לעמוד בחוק רישום קבלנים, ועכשיו הכדור אצלם".

   סגן הילה בצלאלי ז"ל בראיון יומיים לפני מותה, אפריל 2012 (ספק 500 , אבי וייסבלאי, אלירן קנולר)
   סגן הילה בצלאלי, שנהרגה באסון בהר הרצל

   מאבק אחר כנגד הבחירה בחברת "עיצוב במה" הגיע לבית המשפט. חברת "גדר וגן" שהפסידה לה במכרז הקמת הטריבונות של האירוויזיון הגישה בשבוע שעבר עתירה לבית המשפט המחוזי בתל אביב כנגד תאגיד השידור וכנגד "עיצוב במה". בעתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין אלי רולוף ותמר גינזבורג ממשרד "רולוף יונאי", "גדר וגן" טוענת שנראה שמכרז הטריבונות נתפר למידותיה של "עיצוב במה", לטענתם. הטענה כי "עיצוב במה" איננה פסולה למרות שהורשעה בפלילים רק משום שלטענת התאגיד נושאי התפקיד המרכזיים הנוכחיים שלה לא הורשעו בפלילים - היא טענה הנוגדת את תקנת הציבור, נטען על ידי "גדר וגן". לטענתם, לא ייתכן לקחת חברה שמורשעת בפלילים ולהפוך אותה לחברה כשרה.

   עוד נטען מצד "גדר וגן" שבעקבות האסון בהר הרצל, התבקש בית המשפט שלא להרשיע את חברת "עיצוב במה" כדי לא לגרום לכך שהיא לא תקבל בעתיד עבודה, אולם בית המשפט לא קיבל את הבקשה והרשיע את עיצוב במה. התאגיד ידע מזה, טוענת "גדר וגן", ולמרות הכל פעל למעשה בניגוד לרוח הדברים שקבע בית המשפט.

   בנוסף, טוענת "גדר וגן" כי מאז הגעת ההצעות ועדת המכרזים פעלה שלא כדין, בכך שפסלה על הסף את הצעת "גדר וגן", כך שנותרה רק הצעה אחת של "עיצוב במה". עוד נטען כי ל"עיצוב במה" היו כמעט אותם ליקויים כמו ל"גדר וגן", אבל ל"עיצוב במה" ניתנה הזדמנות להשלים ולתקן את ההצעה שלה שלא ניתנה ל"גדר וגן".

   מתאגיד כאן נמסר בתגובה: "אנו פועלים על פי חוק ובהתאם לכללים". טרם התקבלה תגובת "עיצוב במה".

   לוסי איוב ואסי עזר, שניים מארבעת מנחי אירוויזיון 2019, בטקס העברת מפתחות האירוויזיון (רפי דלויה)
   שניים ממנחי אירוויזיון 2019, לוסי איוב ואסי עזר

   בשנת 2012 נהרגה סגן הילה בצלאלי בחזרות לטקס הדלקת המשואות בהר הרצל כתוצאה מקריסת מגדל התאורה. בשנת 2016 הרשיע בית המשפט שני בכירים בחברת "עיצוב במה" בגרימת מוות ברשלנות. השניים, שהורשעו גם בחבלה ברשלנות במסגרת הסדר טיעון, הם סמנכ"ל התפעול אלעד לביא שנשלח לחצי שנת מאסר, ומנהל התפעול תומר ליאונידזה שנשלח לשבעה חודשי מאסר. במסגרת ההסדר, החברה עצמה הורשעה בפלילים, ובוטל האישום נגד מנכ"ל החברה דורון לביא. במאי 2017 ביטל מרכז ההסברה שבמשרד התרבות את השתתפות "עיצוב במה" בהפקת האירוע המרכזי לציון 50 שנה לשחרור ואיחוד ירושלים, שהתקיים מול חוצות העיר העתיקה. "עיצוב במה" נשכרה אז יחד עם שתי חברות נוספות להקים את הטריבונות באירוע. על פי פרסומים, סיגלית בצלאלי פנתה למרכז ההסברה בדרישה לבטל את ההחלטה, ובמרכז ההסברה נענו לבקשתה וביטלו את השתתפות "עיצוב במה" באירוע.

   הפרסום הראשון בוואלה! תרבות על הבחירה ב"עיצוב במה" עורר תגובות זועמות רבות ברשת. אחת התגובות הבולטות היתה של מאיה פישביין, שהייתה חיילת צעירה ומצטיינת שניצלה באסון והייתה עדה למותה של בצלאלי, וכתבה בחודש שעבר בפייסבוק פוסט שהפך לויראלי: "אותה חברה שעד היום, שבע שנים, לא קיבלה את העונש הראוי - זוכה בפרס הנחשק ביותר. בעיני זה אבסורד. אני ורבים נוספים לא נשתוק עד שחברת 'עיצוב במה' לא תקים את טריבונות האירוויזיון!".

   לידי וואלה! תרבות הגיע בחודש שעבר פנייה ששלחה סיגלית בצלאלי, אמה של הילה, לאלדד קובלנץ, מנכ"ל תאגיד השידור הציבורי כאן, שבו כתבה בין השאר: "מעבר לזלזול ולכאב הפרטי שחוותה משפחתנו עם היוודע דבר הפרסום, אנו עדים גם להד ציבורי נרחב שיוצא נגד העסקת החברה באירוע שכזה, על כלל משמעויותיו. אני מבקשת ממך לשקול בשנית את העסקת חברת עיצוב במה. איני מבקשת זאת כאם שכולה, אלא כאזרחית מודאגת ששואפת לחיות במדינה מתוקנת, בה חברה שהוכח כי התרשלה באופן חמור - לא זוכה לעבוד באירוע משמעותי כל כך, במיוחד לאור העובדה שמדובר באירוע ציבורי שמימונו מגיע מאיתנו - אזרחי ישראל". לוואלה! תרבות נודע כי קובלנץ השיב לבצלאלי בין השאר כי "המכרז נוהל עי הפקת האירוויזיון בכפוף לכל כללי המנהל התקין במגזר הציבורי ואושר גם על ידי מועצת התאגיד שהינה מועצה ציבורית".

   בחודש שעבר פורסמו בוואלה! תרבות גם טענות של גורמים בתעשייה ובהם יודע דבר המקורב לתאגיד, כי "תאגיד כאן תפר מראש את זכייתה של 'עיצוב במה' במכרז הטריבונות". החשד נובע מכך שתאגיד השידור שינה את תנאי הסף הנוגעים להליכים פליליים במכרז שפרסם למתן שירותי הפקת אירועי אירוויזיון 2019. "התנאים במכרז ההפקה הופחתו כדי לאפשר את זה גם במכרז הטריבונות. התאגיד שינה את מכרז ההפקה כדי לתפור לחברת 'עיצוב במה' את מכרז הטריבונות", טען בחודש שעבר הגורם בשיחה עם וואלה! תרבות. "זאת החברה שהורשעה באסון בהר הרצל בגרימת מוות ברשלנות והקלו עליהם בתנאים. מפריע לי שעשו זאת אבל בהפקה התעקשו על 'עיצוב במה' - וזאת שערורייה. במקרים אחרים יכולה להיות הקלת תנאים הגיונית, אבל לא במקרה הזה - זו לא הקלת תנאים הגיונית. זה חמור מאוד שמקלים על תנאים בעניינים פליליים".