פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   על רקע משבר נוסף בהפקת האירוויזיון: נבחרו חלק מאתרי הצילום לקטעי המעבר בתחרות

   נבחרו 10 צילומים שיהוו השראה לבחירת הלוקיישנים ל"גלויות" האירוויזיון, וכן הוחלט כי בחרמון תצולם נציגת אוסטריה, כך נודע לוואלה! תרבות. זאת על רקע פיצוץ המשא ומתן בין כאן לאק"ט על תנאי עבודת צוותי הצילום ואיום בהחלפת צוות הצילום הישראלי בצוות זר

   על רקע משבר נוסף בהפקת האירוויזיון: נבחרו חלק מאתרי הצילום לקטעי המעבר בתחרות
   באדיבות יח"צ כאן

   על רקע משבר נוסף בהפקת האירוויזיון - פיצוץ במשא ומתן בין התאגיד לאק"ט (ארגון עובדי קולנוע וטלוויזיה) על תנאי עבודת צוותי הצילום של "הגלויות" במשדר, משבר שמאיים בהחלפת צוות הצילום הישראלי בצוות זר - ההפקה עומדת בקשיים, אבל לפחות בזירה הרעיונאית יש התקדמות מסוימת. לוואלה! תרבות נודע כי נבחרו 10 צילומים שיהוו השראה לבחירת הלוקיישנים ל"גלויות" האירוויזיון, להלן 42 הקליפים הקצרים והמושקעים המשודרים בין שיר לשיר בתחרות, על רקע נופים ואתרים של המדינה המארחת. הצילומים שנבחרו כמעניקי השראה לבחירת הלוקיישנים הם כיכר הבימה בתל אביב, מדבר יהודה, כרם התימנים בתל אביב, פארק תמנע שבערבה, הגנים הבהאיים בחיפה, בריכת האירוסים בנתניה, שני לוקיישנים בים המלח - אחד מהם הוא פארק המים הנטוש בחוף קליה, מוזיאון רוקפלר בירושלים וצניחה באילת. עוד נודע לוואלה! תרבות שבאתר החרמון תצולם נציגת אוסטריה, כנראה האתר הכי קרוב שיש בארץ לאלפים האוסטריים. את אוסטריה מייצגת הזמרת פאנדה עם השיר "Limits".

   כפי שפורסם לראשונה בוואלה! תרבות, הבמאית קרן חכמה, שביימה את הקליפ לשיר "Toy" של נטע ברזילי, והארט דירקטור שמואל בן שלום יהיו אחראיים מטעם מטה האירוויזיון על נראות הגלויות. במכרז להפקת הגלויות זכתה חברת אוג, אולם היא ויתרה על זכייתה וההפקה עברה לחברה שזכתה במקום השני, גוסטבו.

   למעט החרמון, שאר עשרת הלוקיישנים המוזכרים בידיעה זאת נבחרו על ידי חטיבת הדיגיטל של כאן בהשראת עשרה מתוך למעלה מ-6000 צילומים שהוצעו על ידי הגולשים, במסגרת פעילות גולשים שנערכה בכאן (צפו בתמונות בהמשך). "הצלחת פעילות הגולשים מבטאת את ההתעניינות הגדולה של הישראלים באירוויזיון, לצד סוג של גאווה ישראלית, שבאה לידי ביטוי בשיתופים הרבים", אמרה מיה זיו סילבר, מנהלת סושיאל וקריאייטיב בדיגיטל של כאן.

   לוסי איוב ואסי עזר, שניים מארבעת מנחי אירוויזיון 2019, בטקס העברת מפתחות האירוויזיון (רפי דלויה)
   יהיו שם. לוסי איוב ואסי עזר

   לאחר עיכובים בפתיחת מכירת הכרטיסים לאירוויזיון 2019 שיתקיים בתל אביב, כעת מרחף איום בעיכוב גם על מועד תחילת צילומי ה"גלויות", שאמור היה להיות יום שני הקרוב (18 בפברואר), בשל המשבר בין התאגיד לאק"ט, המייצג צלמים, עוזרי במאי, מאפרות, תאורנים ועוד. אק"ט הבהיר לתאגיד כי עד שלא יגיע להסדר תנאי העובדים בהפקות על בסיס קבוע, לא יאפשר סגירת הסכם להעסקת עובדים ישראליים באירוויזיון, כך פורסם בגלובס. בתאגיד אמרו כי האירוויזיון אמנם מופק על-ידם, אך הוא למעשה הפקה של איגוד השידור השידור האירופי, וטוענים כי אין בכוונתם לדחות את תחילת צילומי הגלויות, ובודקים אפשרות שנויה במחלוקת להטיס לארץ בלית ברירה בצוותי צילום זרים מאוקראינה או מפורטוגל, שלהם ניסיון בצילומים מסוג זה לאירוויזיון. מהלך כזה עשוי למשוך ביקורת רבה, מאחר שיבוא על חשבון צוות ישראלי בעת שהתחרות מתקיימת בארץ. מבדיקת וואלה! תרבות עם דוברות משרד הפנים, תאגיד כאן לא הגיש בחודשים האחרונים ועד היום (ה-12 בפברואר) בקשה למתן אשרת עבודה לעובדי הפקה זרים לטובת הפקת האירוויזיון.

   הדיאלוג בין אק"ט לתאגיד נמשך כבר מעל לשנה, בניסיון להגיע להסכם המסדיר את תנאי העבודה של עובדי צוותי הצילום בהפקות התאגיד, בדומה להסכמות של אק"ט עם גופי תקשורת אחרים. הצדדים לא הצליחו להגיע להסכמות, ופגישה שהתקיימה שלשום (ראשון) בין נציגי אק"ט להפקת האירוויזיון הסתיימה בפיצוץ. שני הצדדים החליפו האשמות בשיחה עם וואלה! תרבות. "בשבוע הבא אמורים להתחיל לצלם את הגלויות וכרגע עוד לא ברור אם זה יקרה", אומר לוואלה! תרבות גורם בתאגיד. "התאגיד בלית ברירה בודק אפשרות להביא צוותים מפורטוגל או מאוקראינה, שיוצאים אגב זול יותר, כולל הטיסות והמלון זה יוצא יותר זול. אנחנו נלחמים שיעבדו ישראלים באירוויזיון, מציעים הרבה כסף, ואין עם מי לדבר. אם בסוף צוותים ישראליים לא יעבדו בצילומי הגלויות, זה רק בגלל מנכ"ל אקט, איתמר אביטן. אתה רואה את המחירונים שלהם ולא מאמין. הוא מלא בכוונות טובות אבל בדרך הוא פוגע בעובדים שהוא מייצג. אנחנו מציעים הרבה יותר ממה שמשלמים היום בשוק מתוך רצון להביא עובדים ישראליים. כן. הציוד הטכנולוגי שנדרש בהפקת האירוויזיון הוא מהחדשים ביותר ועדיין לא משתמשים בו בישראל. הצוותים הישראלים יעברו הכשרה אצלנו, משמע יהנו מידע חדש ומתקדם, וגם על ימים אלו נשלם להם".

   פארק המים "אטרקציה" הנטוש בחוף קליה, ים המלח (שימוש חד פעמי , צילום: אריק דנינו, יחסי ציבור תאגיד כאן)
   פארק המים "אטרקציה" הנטוש בחוף קליה, ים המלח

   מנכ"ל אקט, איתמר אביטן, מסר בתגובה: "זה למעלה משנה שהנהלת התאגיד עושה הכול כדי למסמס ולדחות כל ניסיון למשא ומתן לחתימה על הסכם עם העובדים שיבטיח את זכויותיהם, בהפקות שהתאגיד מעורב בהם. כעת כאשר התאגיד נמצא בלחץ בשל הפקת האירוויזיון הקרבה, הוא מבקש להגיע להסדרה חד פעמית בהפקת האירוויזיון ולא להסדרה כוללת, דבר שאינו מקובל על העובדים. ההצעות שהתאגיד העביר לעובדים מבזות. בתאגיד מתעקשים לשלם שכר הנמוך כמעט בחמישים אחוזים מהמקובל בענף, מסרבים לשלם על שעות עבודה ועל שעות נוספות ועוד. אנחנו מציעים להנהלת התאגיד לשבת למשא ומתן ולהגיע להסכם כולל. כולנו רוצים בהצלחת האירוויזיון, אך לא נסכים שההצלחה הזו תבוא בדרך של ניצול עובדים והעסקה בתנאי עבודה מחפירים.

   "אנחנו קוראים להנהלת התאגיד להתעשת, לשבת למשא ומתן עם הנהלת אקט ונציגי ההסתדרות ולהגיע להסכם בדיוק כמו בערוצים אחרים בטלוויזיה. אנחנו בטוחים שעם רצון טוב נוכל להגיע להסכם במהרה ולשתף פעולה להצלחת אירוע האירוויזיון".

   מכאן נמסר בתגובה: "אנו פועלים על פי חוק ולא ניקלע למאבקי כוחות מיותרים של בעלי אינטרס צר. ניסיון הסחיטה של אק"ט מול התאגיד בנושא האירוויזיון הוא נלוז, בלשון המעטה. העסקה של עובדים ישראלים בהפקת ענק זו היא בראש מעינינו, ובהתאם הצענו מחיר יומי הגבוה ממחיר השוק. לא נהיר כיצד ארגון עובדים פועל בניגוד מוחלט לאינטרס של שולחיו ושל הציבור".

   חצאי הגמר של האירוויזיון ישודרו בכאן ב-14 וב-16 במאי, והגמר יתקיים ב-18 במאי.

   מדבר יהודה (שימוש חד פעמי , צילום: איתי אפשטיין, יחסי ציבור תאגיד כאן)
   מדבר יהודה
   כרם התימנים (שימוש חד פעמי , אסיה ספקטור, יחסי ציבור תאגיד כאן)
   כרם התימנים
   מוזיאון רוקפלר, ירושלים (שימוש חד פעמי , סנדרה ממוטוב, יחסי ציבור תאגיד כאן)
   מוזיאון רוקפלר, ירושלים
   הגנים הבהאיים, חיפה (שימוש חד פעמי , אליס איבקר, יחסי ציבור תאגיד כאן)
   הגנים הבהאיים, חיפה
   צניחה באילת (שימוש חד פעמי , רועי ריטר, יחסי ציבור תאגיד כאן)
   צניחה באילת