פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   השרה רגב: דחיית להקת שלוה לאירוויזיון פוגעת בשוויון ההזדמנויות

   שרת התרבות מירי רגב פנתה לאיגוד השידור האירופי בטענה כי החובה לעבוד בשבת "פוגעת בשיוויון ההזדמנויות". זאת בעקבות סירוב האיגוד לאפשר ללהקת שלוה, שחלק מחבריה דתיים ונחשבת בעלת סיכויים גבוהים לזכייה ה"הכוכב הבא", להימנע מחזרות והופעה בשבת, אם תזכה

   מירי רגב להקת שלווה (יח"צ , אלי סבתי)
   מירי רגב וחברי להקת שלוה (צילום: יח"צ)

   שרת התרבות והספורט מירי רגב פנתה היום (שני) לאיגוד השידור האירופי, בעניין להקת שלוה, אחת המתמודדות האהודות בתוכנית "הכוכב הבא לאירוויזיון", שהעפילה לגמר ונחשבת לבעלת סיכוי גבוה לזכייה. רגב כתבה לאיגוד כי החובה לעבוד בשבת "פוגעת בשיוויון ההזדמנויות". שלושה מחברי להקת שלווה הם דתיים ושומרי שבת, ועלתה האפשרות שהלהקה תפרוש מכיוון שאם תזכה תידרש לעבוד גם בשבת.

   על פי פרסומים, התוכנית פנתה לאיגוד השידור האירופי בשאלה האם יוכלו חברי הלהקה להופיע בחזרת השופטים בשישי ובחזרה הגנרלית בשבת באמצעות קטע שצולם מראש, אבל מהאיגוד נמסר להם כי כל ההופעות בתחרות חייבות להתקיים בהופעה חיה. עוד פורסם כי הלהקה צפויה להודיע על פרישתה מהתוכנית. מקשת נמסר כי הלהקה טרם קיבלה החלטה. עוד נמסר מקשת כי האפשרות לשלוח רק חלק מחברי הלהקה, ללא הדתיים שבהם, אינה עומדת על הפרק.

   להקת שלווה הכוכב הבא (צילום מסך)
   לא יופיעו בהרכב חלקי. להקת שלוה (צילום מסך)

   זהו נוסח המכתב של רגב: "אני פונה אליך לאחר שנודע לי, לאכזבתי הרבה, כי פנייתה של הפקת 'הכוכב הבא', המהווה את תחרות הקדם לאירוויזיון בישראל, נענתה בשלילה בנוגע לשאילתא האם, במידה ותזכה להקת שלווה בזכות לייצג את ישראל באירוויזיון 2019, היא תוכל להופיע מול שופטים, ובחזרה הגנרלית של התחרות, שתיערך בשבת, באמצעות קטע וידאו מוכן מראש, להבדיל מהופעה חיה על הבמה. למיטב ידיעתי, גורם בשידור האירופי השיב כי על פי הכללים של תחרות האירוויזיון כל ההופעות של כל הנציגים מחויבות להתקיים בהופעה חיה, גם עבור הקהל באולפן. ומי שלא יכול להבטיח הופעה חיה בחזרה הגנרלית לא יהיה בתחרות.

   "כלל קשיח זה עומד בדרכה של להקת שלוה, המסתמנת כזוכה הגדולה בתחרות 'הכוכב הבא', וכמי שככל הנראה צפויה לייצג את מדינת ישראל בתחרות האירוויזיון בתל אביב בחודש מאי. להקת שלוה זוכה לתהודה רבה מאחר שכל חבריה המוכשרים ביותר הם אנשים ונשים עם צרכים מיוחדים, המעלים על נס ערכים אוניברסליים של שוויון וקבלת האחר בחברה. בתוך הלהקה ישנם חברים, יהודים שומרי שבת, שעל פי צו מצפונם ואורח חייהם הדתי מנועים מלהופיע על הבמה בשבת. לפיכך, המשמעות של היצמדות איגוד השידור האירופי לכללים הקשיחים היא פגיעה בשוויון ההזדמנויות של מתחרות ומתחרים פוטנציאלים, שבשל אמונתם הדתית נמנעת מהם האפשרות לייצג על במת האירוויזיון - לא רק את מדינת ישראל אלא גם את העיקרון המקודש, לטעמי, גם לאיגוד השידור האירופי: מתן שוויון ללא הבדלי דת, מגדר, גזע והשקפה דתית. עוד אציין כי הפקת התוכנית פנתה לגורמים המומחים בנושא השבת וזאת כדי לייצר פתרון יצירתי לסוגיה, אך כל מאמציה עלו בתוהו, וזאת בשל העובדה שערך קדושת השבת הוא עקרון על ליהודים שומרי מצוות".

   להקת שלווה הכוכב הבא (צילום מסך)
   להקת שלווה (צילום מסך)

   "אשמח לפיכך אם תראו בפנייתי פנייה רשמית הנדרשת על פי הכללים המחייבים אתכם, וזאת כדי שתראו לנגד עיניכם את אותן נסיבות מקלות וחשובות, שיאפשרו סטייה מהכלל הקשיח שעלול להוביל לפגיעה בשוויון ההזדמנויות כלפי כל היהודים שומרי השבת, ללא קשר לאזרחותם, שהוא ערך יסוד בכל חברה דמוקרטית. מדינת ישראל, ככל מדינה דמוקרטית, מאמינה ברוח האירוויזיון, הנותנת במה לכל בעלות ובעלי הכישרון באשר הם ללא הבדלי גזע, מגדר, לאום ואמונה דתית. יודגש כי אין המדובר במצב היפותטי גרידא אלא בסוגיה עקרונית, העומדת בבסיסה של חגיגת הגיוון האנושי והשוויון, שתחרות האירוויזיון כל כך מזוהה עמהם וטוב שכך. אודה לכם אם תיענו בחיוב לפנייתי ותפתחו את השער ללהקת שלוה, הצפויה ככל הנראה - בין השאר גם בהינתן אישורכם המיוחל - לייצגנו באירוויזיון, ובכך תקשרו כתרי שוויון על התחרות כולה".

   להקת שלוה סרבה להגיב.