פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מרימים לנו בענק: המחווה השוודית לשירי האירוויזיון הישראלים

   אחרי שהתרגלנו לראות כותרות על קריאות להחרים את האירוויזיון באדיבותם של אנשי ה-BDS, דווקא הטלוויזיה השוודית עושה כבוד אדיר לישראל: מנחי תחרות חצי גמר קדם-האירוויזיון בשוודיה ביצעו את 4 השירים עמם זכתה ישראל באירוויזיון - אבניבי, הללויה, דיווה ו-TOY. צפו

   אחרי שהתרגלנו לראות כותרות על קריאות להחרים את האירוויזיון באדיבותם של אנשי ה-BDS, דווקא הטלוויזיה השוודית עושה כבוד אדיר לישראל ומרימה את מצב הרוח לקראת התחרות הקרובה שתיערך בתל אביב: במשדר הראשון של חצי גמר קדם-האירוויזיון (מלודיפסטיבלן) ביצעו ארבעת מנחי התחרות את ארבעת השירים עמם ישראל זכתה בתחרות האירוויזיון, אבניבי של יזהר כהן (1978), הללויה של גלי עטרי וחלב ודבש (1979), דיווה של דנה אינטרנשיונל (1998) וכמובן TOY של נטע ברזילי מהשנה שעברה. גנבו את ההצגה שרה דון-פיינר שהתחפשה לנטע, ואריק סעדה שהתהדר בנוצות של דנה אינטרנשיונל. שרה דון פיינר מוכרת לצופי האירוויזיון כלינדה וודרוף, "האחראית על האירוויזיון מטעם איגוד השידור האירופאי", דמות פיקטיבית אותה גילמה בתחרויות מלודיפסטיבלן קודמות ובשני האירוויזיונים האחרונים שהתקיימו בשוודיה. אריק סעדה ייצג את שוודיה באירוויזיון 2011 וסיים במקום השלישי. בשנה שלאחר מכן הוא השתתף בהנחיית האירוויזיון שנערך במאלמו מהגרין-רום וזכור בעיקר בכך שכינה את מנחת התחרות פטרה - MILF.

   שוודיה היא אחת המדינות היותר מעניינות והיותר מצליחות באירוויזיון לאורך השנים ובעיקר מאז שיטת חצאי הגמר. השוודים לוקחים את התחרות ברצינות וניכר שהם באמת אוהבים אותה, ותמיד מעוניינים לסיים בצמרת הטבלה. שוודיה ניצחה בשישה אירוויזיונים וחסר לה עוד ניצחון אחד בודד כדי להשוות את השיא שקבעה אירלנד - שבעה ניצחונות.

   מדי שנה בתחילת חודש פברואר נפתח שלב חצאי הגמר של הקדם המקומי, המלודיפסטיבלן. במשך ארבעה סבבים מתמודדים שבעה שירים בכל סבב, על הזכות לייצג את המדינה הצפונית באירוויזיון, ובסך הכל 28 שירים. מדי שבוע שני השירים שסיימו במקומות הראשונים עולים היישר לתכנית הגמר ושני השירים שסיימו במקומות השלישי והרביעי מקבלים הזדמנות נוספת בתכנית שהיא מעין גלגל הצלה. בגמר המלודיפסטיבלן משתתפים 12 שירים, שמונה שקיבלו כרטיס ישיר לגמר וארבעה נוספים שעלו משלב ההזדמנות הנוספת. התחרות מרתקת אומה שלמה למסכי הטלוויזיה במשך שש שבתות רצופות עד לבחירת השיר. רק שתבינו את המספרים: בשנה שעברה נרשמו יותר מ-6.6 מיליון הצבעות בחצי הגמר הראשון מיותר מ-3.3 מיליון צופים.

   המחווה השבדית:

   חיקוי נטע ברזילי הטלוויזיה השוודית (צילום מסך)
   החיקוי של נטע

   המלודיפסטיבלן נודד בין ערים בשוודיה וכל תכנית מצולמת בהיכל אחר שבקלות יכול לארח אירוויזיון בעצמו (חלקם כבר אירחו), עד הגמר הגדול שנערך ב-Friends Arena, אולם שיכול להכיל את כל תושבי סן מרינו, סמוך לבירה שטוקהולם. אמש נערך חצי הגמר הראשון בגטבורג, ובינתיים נראה כי מחצי הגמר הזה לא יגיע השיר המנצח. בעוד שהשירים עצמם לא התרוממו, דווקא החלק האמנותי הצליח להרשים ולא סתם - מדינה שלא אחת מואשמת באנטישמיות ובפעולות אנטי-ישראליות עושה יחסי ציבור מהסוג הטוב ביותר למדינה המארחת.

   הטלוויזיה השוודית אינה הראשונה שמרימה לנטע, לתל אביב ולישראל בקדם המקומי. גם בגמר התחרות שנערכה בחודש שעבר בספרד ביצעו המשתתפים גרסה משלהם ל-TOY. נטע הופיעה בחצי הגמר השני של הקדם הצרפתי, והיא צפויה להשתתף במופעים נוספים ברחבי היבשת. המילים "ישראל" ו"תל אביב" יוזכרו עוד אין-ספור פעמים בחודשים הקרובים בהקשרים חיוביים, כך שהניצחון של נטע בליסבון מתברר כהסברה הטובה ביותר שיכולה להיות לישראל ותשובה מנצחת למי שעדיין שואל "בשביל מה אנחנו צריכים להשתתף באירוויזיון".

   המחווה בספרד לנטע -

   נטע בצרפת