פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   טבילת האש של לוסי ואסי, הגרלת חצאי הגמר והעברת המפתחות: ההכנות לאירוויזיון מעלות הילוך

   לקראת התחרות בחודש מאי הקרוב, התקיים היום אירוע רשמי ראשון של האירוויזיון בתל אביב: רון חולדאי חילל בחליל, לוסי איוב ואסי עזר גילו כימיה מרשימה והמדינות הוגרלו בין חצאי הגמר, אבל בניגוד להבטחות לא פורסם מתי ייצאו כרטיסים למכירה

   לוסי איוב ואסי עזר, שניים מארבעת מנחי אירוויזיון 2019, בטקס העברת מפתחות האירוויזיון (רפי דלויה)
   לוסי איוב ואסי עזר

   האירוע הרשמי הראשון של אירוויזיון 2019 התקיים הערב (שני) במוזיאון תל אביב לאמנות, בהנחיית שניים מארבעת מנחי התחרות - אסי עזר ולוסי איוב. כך, ניתן היה להתרשם כי בין השניים יש כימיה לא רעה, מה שמבשר טובות לגבי העתיד. באירוע הוגרל באיזה משני חצאי הגמר תופיע כל מדינה, וכן התקיים טקס העברת מפתחות האירוויזיון מידי דוארה קורדירו, סגן ראש עיריית ליסבון, העיר שאירחה כזכור את התחרות בשנה שעברה, לידיו של ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי.

   בניגוד להבטחה מוקדמת של התאגיד כי יוכרז באירוע על מועד תחילת מכירת הכרטיסים המדוייק, הדבר לא קרה, מלבד אמירה כללית כי המכירה תתקיים באמצע פברואר. זאת בניגוד לתחרויות אירוויזיון בשנים קודמות, במקומות אחרים בעולם, בהן לרוב נפתחה מכירת הכרטיסים כבר בנובמבר או בדצמבר. באירוע נכחו גם הממונה על תחרות האירוויזיון, ג'ון-אולה סנד, ומנכ"ל תאגיד השידור כאן, אלדד קובלנץ. בתחילת הערב נאם חולדאי ואף חילל את אות פתיחת האירוויזיון. "האודישן שלך היה מצויין, אבל לא עברת אותו", אמר עזר.

   וזוהי חלוקת המדינות לפי חצאי הגמר. בחצי הגמר הראשון יופיעו המדינות: סלובניה, בלארוס, צ'כיה, מונטנגרו, קפריסין, סרביה, פינלנד, פולין, הונגריה, אסטוניה, פורטוגל, סן מרינו, איסלנד, גאורגיה, אוסטרליה, בלגיה, אוקראינה ויוון.

   ואילו בחצי הגמר השני יופיעו: שוויץ, שוודיה, אירלנד, אוסטריה, מולדובה, לטביה, רומניה, דנמרק, ארמניה, אלבניה, אזרביג'ן, מקדוניה, נורבגיה, רוסיה, הולנד, קרואטיה, ליטא ומלטה.

   ישראל, המארחת, תעפיל כמובן אוטומטית לגמר, וכך גם המדינות המממנות: ספרד, צרפת, גרמניה, איטליה ואנגליה.

   לוסי איוב, אסי עזר, ראש עיריית תל אביב רון חולדאי ודוארה קורדירו, סגן ראש עיריית ליסבון (רפי דלויה)
   מחצית ממנחי האירוויזיון - לוסי איוב ואסי עזר, לצד ראש עיריית תל אביב רון חולדאי וסגן ראש עיריית ליסבון, דוארה קורדירו, בטקס העברת המפתחות של האירוויזיון

   לצד עזר ואיוב, שינחו את האירוויזיון מתוך הגרין רום לצד משלחות הזמרים מהמדינות השונות, ינחו את האירוע ארז טל ובר רפאלי, כפי שהוכרז רשמית בסוף השבוע יובל כהן הוא העורך והבמאי הראשי של האירוויזיון. תפקידים נוספים בתחרות עליהם יכולתם לקרוא לראשונה בוואלה! תרבות: המפיק והמעבר המוזיקלי של התחרות יהיה המוזיקאי טל פורר, ומעצב התפאורה הוא הגרמני פלוריאן וידר, שגבר בהתמודדות על מעצבת התפאורות הישראלית המפורסמת מאיה חנוך, בתו של שלום חנוך, ושותפה אבי פחימה. פחימה הביע את אכזבתו מכך שלא נבחר. "מן הראוי יהיה שיופעל כאן שיקול של גאווה לאומית. האירוויזיון שקורה בתל אביב צריך להיות מעוצב על ידי ישראלים", אמר בנובמבר לוואלה! תרבות.

   בשבוע שעבר התעוררה סערה בעקבות חשיפת וואלה! תרבות על הבחירה בחברת "עיצוב במה", שהורשעה בגרימת מותה ברשלנות של החיילת סגן הילה בצלאלי באסון בהר הרצל לפני יום העצמאות 2012, לבניית הטריבונות באירוויזיון שיתקיים בתל אביב בחודש מאי. אחת התגובות הבולטות היתה של מאיה פישביין, שהייתה חיילת צעירה ומצטיינת שניצלה באסון והייתה עדה למותה של בצלאלי, שכתבה פוסט בפייסבוק שהפך לויראלי, ובו זעמה על הבחירה ב"עיצוב במה": "אותה חברה שעד היום, שבע שנים, לא קיבלה את העונש הראוי - זוכה בפרס הנחשק ביותר. בעיני זה אבסורד. אני ורבים נוספים לא נשתוק עד שחברת 'עיצוב במה' לא תקים את טריבונות האירוויזיון!".

   נטע ברזילי, אירוויזיון 2018 (AP)
   נטע ברזילי זוכה באירוויזיון

   בנוסף, לידי וואלה! תרבות הגיעה פנייה ששלחה סיגלית בצלאלי, אמה של הילה, לאלדד קובלנץ, מנכ"ל תאגיד השידור הציבורי כאן, שבו כתבה בין השאר: "אני מבקשת ממך לשקול בשנית את העסקת חברת עיצוב במה. איני מבקשת זאת כאם שכולה, אלא כאזרחית מודאגת ששואפת לחיות במדינה מתוקנת, בה חברה שהוכח כי התרשלה באופן חמור - לא זוכה לעבוד באירוע משמעותי כל כך, במיוחד לאור העובדה שמדובר באירוע ציבורי שמימונו מגיע מאיתנו - אזרחי ישראל". קובלנץ השיב לה, בין השאר, כי "המכרז נוהל עי הפקת האירוויזיון בכפוף לכל כללי המנהל התקין במגזר הציבורי ואושר גם ע"י מועצת התאגיד שהינה מועצה ציבורית".

   שני אירועי חצי הגמר של האירוויזיון יתקיימו באקספו תל אביב (מרכז הירידים), כפי שפורסם לראשונה בוואלה! תרבות, בתאריכים 14 ו- 16 במאי, והגמר יתקיים במוצאי שבת, 18 במאי, והכל ישודר בכאן 11.