פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   "החברה שגרמה למות הילה בצלאלי זוכה בפרס הנחשק ביותר באירוויזיון"

   חשיפת וואלה! תרבות, לפיה החברה שגרמה למות הילה בצלאלי תקים גם טריבונות באירוויזיון בישראל, מעוררת סערה. חיילת שהייתה עדה למות בצלאלי: "זה אבסורד שהחברה הזו זוכה בפרס. אני וחבריי לא נשתוק על כך". אמה של בצלאלי פנתה למנכ"ל התאגיד: "שקול שנית העסקת החברה"

   סגן הילה בצלאלי ז"ל בראיון יומיים לפני מותה, אפריל 2012 (ספק 500 , אבי וייסבלאי, אלירן קנולר)
   הילה בצלאלי, יומיים לפני מותה

   סערה בעקבות חשיפת וואלה! תרבות על הבחירה בחברת "עיצוב במה", שהורשעה בגרימת מותה ברשלנות של החיילת סגן הילה בצלאלי באסון בהר הרצל לפני יום העצמאות 2012, לבניית הטריבונות באירוויזיון שיתקיים בתל אביב בחודש מאי. אחת התגובות הבולטות היתה של מאיה פישביין, שהייתה חיילת צעירה ומצטיינת שניצלה באסון והייתה עדה למותה של בצלאלי. פישביין כתבה אתמול פוסט בפייסבוק שבו זעמה על הבחירה ב"עיצוב במה": "אותה חברה שעד היום, שבע שנים, לא קיבלה את העונש הראוי - זוכה בפרס הנחשק ביותר. בעיני זה אבסורד. אני ורבים נוספים לא נשתוק עד שחברת 'עיצוב במה' לא תקים את טריבונות האירוויזיון!". הפוסט של פישביין הפך ויראלי וכ-550 אנשים שיתפו אותו.

   "לא כתבתי פוסט כזה בפייסבוק אף פעם, אבל היום החלטתי שהגיע הזמן. שבע שנים עברו מאז. שבע שנים שאני סוחבת את הכתם הזה על הנשמה", כך נפתח הפוסט של פישביין. "הייתי בצבא, חיילת צעירה, עוד רק בדרגת רב"ט כשזה קרה. קיבלתי את אות הצטיינות הנשיא ביום העצמאות ה-64 למדינת ישראל על עבודתי במדור. על זה שביצעתי את מה שבעיני נתפס כמובן מאליו (...) חודש אפריל. הגעתי להר הרצל לגמרי לבדי, לא מכירה אף אחד. חברה ששירתה איתי סיפרה לי שיש לה חברה ממש טובה שכבר שם, ו"יש לי תחושה שתהיו ממש חברות, היא גם התנדבה במד"א ורוצה להיות רופאה בדיוק כמוך". הבטחתי לה שאחפש את הילה. לצערי, רק הבטחתי. לא הספקתי".

   "בבוקר עלינו להר", הוסיפה וכתבה פישביין. "אנחנו המצטיינים משתתפים בטקס המשואות רק הרכבת תצורת המנורה (...) פתאום אני שמה לב שהעמוד הימני, ממש ליד איפה שרוקני עומד, קצת מתנדנד. מהר משכתי בכתפו של הבחור שעמד לצידי, תוהה אם זה רק נדמה לי, כשלפתע נשמעה הצרחה - 'זה נופל! רוצווו!!!'. הבטתי בחזרה לעבר העמוד כשהבנתי שגשר התאורה מגיע היישר לכיווני. הצלחתי לברוח. הצלחתי לרוץ ולעבור מתחת לקורת הגשר שניה לפני שהכתה את האבן שזה עתה שיננתי את מיקומה, האבן שמעתה תסמל עבורי לנצח אובדן. ורוקני מביט על הכל מלמעלה, עיניו לא חסכו דבר. הסתובבתי לאחור. הלם. אנשים מוטלים על הקרקע. חיילת לכודה מתחת לקורות העמוד בתנוחה עוברית וידיה מגוננות על ראשה. בלי לחשוב פעמיים רצתי לעברה ובעזרת מספר בחורים חסונים חילצנו אותה והענקתי טיפול ראשוני בשטח בדיוק כמו שלמדתי במד"א. הבטתי לצדדים לראות אם יש נפגעים נוספים - בחור שהקורה נחתה לו על הרגל, אבל כבר יש מישהו איתו שעוזר לו. למזלי נראה שאין נפגעים נוספים. אבל זה רק היה נראה. ההודעה על מותה של הילה בצלאלי ז"ל הגיעה עוד באותו הערב. עוד באותו הערב עלינו להר אבל הפעם כדי להיפרד ממנה בפעם האחרונה, כשגופה נתמן באדמת ההר שגם לקח את חייה".

   "לילה לבן. הלם. שיחות עם קב"ן. פניקה. חוסר ודאות. מה קרה פה עכשיו? מה הלאה? בבוקר הלכנו לחזרה נוספת במשכן הנשיא, מתיישבים במקומות שכבר הוקצו לנו. הכיסא מימיני ריק. אני מסתכלת לפני, ישנם עוד כיסאות ריקים. לא כולם שם. אנחנו לא בהרכב מלא של 120 המצטיינים (...) אותה חברה שהרכיבה את גשר התאורה טרם נשאה באחריות. אותה חברה שרצה הביתה שניה לפני הרכבת האחרונה מבלי לבדוק בפעם האחרונה את תקינות הבניה, הפכה חיים של רבים מאיתנו, משפחות שלמות, ושל משפחת בצלאלי היקרה. אותה חברה נבחרה להקים את הטריבונות באירוויזיון. אותה חברה שעד היום, שבע שנים, לא קיבלה את העונש הראוי - זוכה בפרס הנחשק ביותר. בעיני זה אבסורד. לקחתם את חייה של הילה, קצינה ששירתה את המידה בכבוד. רופאה לעתיד שיודעת מה זה לקחת אחריות על חייו של אדם אחר, שהייתה אמורה להעניק חיים לאחרים, ואולי אפילו גם לכם, לקחתם מתוך פזיזות ורשלנות. ובמידה והאסון היה קורה דקה אחת קודם, כשכולם יושבים על הקרקע ומביטים בנייד, או כשהילדים הקטנים עוד התאמנו ברחבה - אני לא רוצה לדעת מה היה קורה. האובדן היה גדול עוד יותר".

   בוטלה החזרה הגנרלית לטקס הדלקת המשואות (דניאל בוק)
   מבנה התאורה שקרס באסון בהר הרצל לפני יום העצמאות 2012

   בנוסף, לידי וואלה! תרבות הגיע פנייה ששלחה הבוקר (רביעי) סיגלית בצלאלי, אמה של הילה, לאלדד קובלנץ, מנכ"ל תאגיד השידור הציבורי כאן, שבו כתבה בין השאר: "מעבר לזלזול ולכאב הפרטי שחוותה משפחתנו עם היוודע דבר הפרסום, אנו עדים גם להד ציבורי נרחב שיוצא נגד העסקת החברה באירוע שכזה, על כלל משמעויותיו. אני מבקשת ממך לשקול בשנית את העסקת חברת עיצוב במה. איני מבקשת זאת כאם שכולה, אלא כאזרחית מודאגת ששואפת לחיות במדינה מתוקנת, בה חברה שהוכח כי התרשלה באופן חמור - לא זוכה לעבוד באירוע משמעותי כל כך, במיוחד לאור העובדה שמדובר באירוע ציבורי שמימונו מגיע מאיתנו - אזרחי ישראל".

   בשנת 2012 נהרגה סגן בצלאלי בחזרות לטקס הדלקת המשואות בהר הרצל כתוצאה מקריסת מגדל התאורה. בשנת 2016 הרשיע בית המשפט שני בכירים בחברה בגרימת מוות ברשלנות. השניים, שהורשעו גם בחבלה ברשלנות במסגרת הסדר טיעון, הם סמנכ"ל התפעול אלעד לביא שנשלח לחצי שנת מאסר, ומנהל התפעול תומר ליאונידזה שנשלח לשבעה חודשי מאסר. במסגרת ההסדר, החברה עצמה הורשעה בפלילים. במסגרת הסדר הטיעון, בוטל האישום נגד מנכ"ל החברה דורון לביא. במאי 2017 ביטל מרכז ההסברה שבמשרד התרבות את השתתפות "עיצוב במה" בהפקת האירוע המרכזי לציון 50 שנה לשחרור ואיחוד ירושלים, שהתקיים מול חוצות העיר העתיקה. "עיצוב במה" נשכרה אז יחד עם שתי חברות נוספות להקים את הטריבונות באירוע. על פי פרסומים, סיגלית בצלאלי פנתה למרכז ההסברה בדרישה לבטל את ההחלטה, ובמרכז ההסברה נענו לבקשתה וביטלו את השתתפות "עיצוב במה" באירוע.

   בנוסף לסימן השאלה האם מבחינה מוסרית ראוי היה לבחור ב"עיצוב במה", לכאבה של האם השכולה ולזעם ברשתות, פורסמו לראשונה בוואלה! תרבות גם טענות של גורמים בתעשייה ובהם יודע דבר המקורב לתאגיד, כי "תאגיד כאן תפר מראש את זכייתה של 'עיצוב במה' במכרז הטריבונות". החשד נובע מכך שתאגיד השידור שינה את תנאי הסף הנוגעים להליכים פליליים במכרז שפרסם למתן שירותי הפקת אירועי אירוויזיון 2019. "התנאים במכרז ההפקה הופחתו כדי לאפשר את זה גם במכרז הטריבונות. התאגיד שינה את מכרז ההפקה כדי לתפור לחברת 'עיצוב במה' את מכרז הטריבונות", טוען הגורם בשיחה עם וואלה! תרבות. "זאת החברה שהורשעה באסון בהר הרצל בגרימת מוות ברשלנות והקלו עליהם בתנאים. מפריע לי שעשו זאת אבל בהפקה התעקשו על 'עיצוב במה' - וזאת שערורייה. במקרים אחרים יכולה להיות הקלת תנאים הגיונית, אבל לא במקרה הזה - זו לא הקלת תנאים הגיונית. זה חמור מאוד שמקלים על תנאים בעניינים פליליים".

   סיגלית בצלאלי, אמא של הילה אשר נהרגה באסון בהר הרצל בדרכה לדיון במחוזי ירושלים בערור העונש שנגזר נגד המהנדס 6 בינואר 2019 (רוני כנפו)
   סיגלית בצלאלי, אמה של הילה של הילה שנהרגה באסון בהר הרצל

   מפיקים ישראליים בכירים הסכימו: "זה נראה שהקלו בתנאים הפליליים. זה נראה לא טוב, זה נראה כמו מכרז תפור, כמו קומבינה אחת גדולה. זה חלק מתרבות מכרזים קלוקלת". מפיק בכיר אחר בתעשיה אמר לוואלה! תרבות: "יכול מאוד להיות שהתאגיד הכניס את השינוי במכרז כדי שיוכל לעבוד עם 'עיצוב במה'. במכרזים האלה קודם כל בוחרים במי שרוצים. הבעיה היא שאתה לא יכול להתפשר על ביטחון. אסור להתפשר על ביטחון".

   טרם התקבלה תגובת כאן לפניית אמה של הילה בצלאלי למנכ"ל התאגיד קובלנץ ולפוסט של פישביין. ביום ראשון שלחה כאן את התגובה הזאת: "החברה כלל לא ניגשה למכרז ההפקה. החברה ניגשה למכרז הטריבונות בלבד, שם הוחמרו התנאים, תוך שמצוין במפורש כי מי שהורשע בפלילים לא יוכל להשתתף במכרז. ואכן המורשעים בטרגדיה הנוראית אינם חלק מהזוכים. החברה המחודשת עמדה בכל הקריטריונים, עברה הליך מכרזי מלא ותקין וגברה על חברות מתחרות כאשר נסיונה, רק מהשנה האחרונה כולל את ארועי יום העצמאות ה- 70 לישראל בחסות מנהלת ה-70 ומשרד התרבות".

   (עדכון, 21:48) לוואלה! תרבות נודע כי מנכ"ל התאגיד, אלדד קובלנץ, השיב לסיגלית בצלאלי: "סיגלית שלום רב, אני בטוח שכל מה שאכתוב או אומר לך לא יפחית מהצער, הכאב והאובדן שלך ושל משפחתך. המכרז נוהל עי הפקת האירוויזיון בכפוף לכל כללי המנהל התקין במגזר הציבורי ואושר גם ע"י מועצת התאגיד שהינה מועצה ציבורית. במידה ותבקשי, המפיקה הראשית של האירוויזיון והאחראית על כל ההתקשרויות תוכל לחזור אליך לפרטים נוספים. משתתף בצערך".

   חברת "עיצוב במה" לא הגיבה לפניות החוזרות של וואלה! תרבות מיום ראשון ועד היום.