פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   החברה שגרמה למותה של הילה בצלאלי תבנה טריבונות באירוויזיון

   פרסום ראשון: חברת "עיצוב במה", שהורשעה בגרימת מותה של סגן בצלאלי בחזרות לטקס הדלקת המשואות בהר הרצל ב-2012, נבחרה במכרז על ידי תאגיד השידור להקים את הטריבונות לקהל באירוויזיון בת"א. אמה סיגלית: "אני המומה. מי שהורשע בפלילים לא יכול לעבוד עוד בתחום"

   החברה שגרמה למותה של הילה בצלאלי תבנה טריבונות באירוויזיון
   באדיבות יח"צ כאן

   לא לומדים לקח? חברת "עיצוב במה", אשר הורשעה בגרימת מותה של סגן הילה בצלאלי במהלך חזרות לטקס הדלקת המשואות בהר הרצל בשנת 2012, נבחרה במכרז על ידי תאגיד השידור הציבורי להקים את הטריבונות לקהל באירוויזיון 2019 שיתקיים בתל אביב בחודש מאי. כזכור, בשנת 2012 נהרגה סגן בצלאלי בחזרות לטקס הדלקת המשואות בהר הרצל כתוצאה מקריסת מגדל התאורה. בשנת 2016 הרשיע בית המשפט שני בכירים בחברה בגרימת מוות ברשלנות. השניים, שהורשעו גם בחבלה ברשלנות במסגרת הסדר טיעון, עם סמנכ"ל התפעול אלעד לביא שנשלח לחצי שנת מאסר, ומנהל התפעול תומר ליאונידזה שנשלח לשבעה חודשי מאסר. במסגרת ההסדר, החברה עצמה הורשעה בפלילים. במסגרת הסדר הטיעון, בוטל האישום נגד מנכ"ל החברה דורון לביא.

   "אני פשוט המומה שתאגיד ציבורי בחר בחברה מורשעת בפלילים", אמרה לוואלה! תרבות סיגלית בצלאלי, אמה של סגן הילה בצלאלי ז"ל. "זה עצוב כל כך. אני מזועזעת מזה. איפה אנחנו חיים? איזו מדינה. מי שהורשע בפלילים לא יכול לעבוד יותר בתחום. אני מתכוונת לפנות לתאגיד ולשאול אותו: איך תאגיד ממלכתי לוקח מי שהורשע בפלילים ונותן לו עבודה באותו תחום? הילה שלי לא בין החיים, היא כבר לא תחזור אליי. אני מתרעמת ונלחמת כי אני רוצה שנחיה בחברה טובה יותר".

   סמנכ"ל התפעול אלעד לביא, אחד החשודים בהריגה בפרשה של אסון הר הרצל, עיצוב במה, אפריל 2012 (עומר מירון)
   סמנכ"ל התפעול אלעד לביא שנשלח לחצי שנת מאסר

   במאי 2017 ביטל מרכז ההסברה שבמשרד התרבות את השתתפות "עיצוב במה" בהפקת האירוע המרכזי לציון 50 שנה לשחרור ואיחוד ירושלים, שהתקיים מול חוצות העיר העתיקה. "עיצוב במה" נשכרה אז יחד עם שתי חברות נוספות להקים את הטריבונות באירוע. על פי פרסומים, סיגלית בצלאלי פנתה למרכז ההסברה בדרישה לבטל את ההחלטה, ובמרכז ההסברה נענו לבקשתה וביטלו את השתתפות "עיצוב במה" באירוע.

   בנוסף לסימן השאלה האם מבחינה מוסרית ראוי היה לבחור ב"עיצוב במה" ובנוסף לכאבה של האם השכולה, מרחפת עננה נוספת: גורמים שונים, ובהם גורם יודע דבר המקורב לתאגיד כאן ומפיק בכיר בתעשיה, טענו בשיחה עם וואלה! תרבות כי "תאגיד כאן תפר מראש את זכייתה של 'עיצוב במה' במכרז הטריבונות". החשד נובע מכך שתאגיד השידור שינה את תנאי הסף הנוגעים להליכים פליליים במכרז שפרסם למתן שירותי הפקת אירועי אירוויזיון 2019. תחילה פרסם התאגיד בסעיף 9.3 בין השאר את התנאי "בעשר השנים האחרונות שקדמו למועד האחרון להגשת הצעות, לא הורשע המציע ו/או נושאי משרה במציע ו/או גורם הקשור למציע, בעבירה פלילית". לאחר פרסום המכרז, הוציא בהמשך תאגיד כאן הודעה על שינוי הסעיף, שנראית כהקלה על התנאים הנוגעים להליכים פליליים. בסעיף החדש נכתב בין השאר: "בעשר השנים האחרונות שקדמו למועד האחרון להגשת הצעות לא הורשע מי מבין אנשי המפתח בעבירה פלילית".

   סיגלית בצלאלי, אמא של הילה אשר נהרגה באסון בהר הרצל בדרכה לדיון במחוזי ירושלים בערור העונש שנגזר נגד המהנדס 6 בינואר 2019 (רוני כנפו)
   "אני מזועזעת מזה". סיגלית בצלאלי

   "התנאים במכרז ההפקה הופחתו כדי לאפשר את זה גם במכרז הטריבונות. התאגיד שינה את מכרז ההפקה כדי לתפור לחברת 'עיצוב במה' את מכרז הטריבונות", טוען גורם יודע דבר המקורב לתאגיד השידור בשיחה עם וואלה! תרבות. "זאת החברה שהורשעה באסון בהר הרצל בגרימת מוות ברשלנות והקלו עליהם בתנאים. מפריע לי שעשו זאת אבל בהפקה התעקשו על 'עיצוב במה' - וזאת שערורייה. במקרים אחרים יכולה להיות הקלת תנאים הגיונית, אבל לא במקרה הזה - זו לא הקלת תנאים הגיונית. זה חמור מאוד שמקלים על תנאים בעניינים פליליים".

   אחד המפיקים המובילים בתחום הסכים: "זה נראה שהקלו בתנאים הפליליים. זה נראה לא טוב, זה נראה כמו מכרז תפור, כמו קומבינה אחת גדולה. זה חלק מתרבות מכרזים קלוקלת". מפיק בכיר אחר בתעשיה אמר לוואלה! תרבות: "יכול מאוד להיות שהתאגיד הכניס את השינוי במכרז כדי שיוכל לעבוד עם 'עיצוב במה'. במכרזים האלה קודם כל בוחרים במי שרוצים. הבעיה היא שאתה לא יכול להתפשר על ביטחון. אסור להתפשר על ביטחון".

   בוטלה החזרה הגנרלית לטקס הדלקת המשואות (דניאל בוק)
   הגשר שקרס ב-2012

   תגובות

   מכאן נמסר: "החברה כלל לא ניגשה למכרז ההפקה. החברה ניגשה למכרז הטריבונות בלבד, שם הוחמרו התנאים, תוך שמצוין במפורש כי מי שהורשע בפלילים לא יוכל להשתתף במכרז. ואכן המורשעים בטרגדיה הנוראית אינם חלק מהזוכים. החברה המחודשת עמדה בכל הקריטריונים, עברה הליך מכרזי מלא ותקין וגברה על חברות מתחרות כאשר נסיונה, רק מהשנה האחרונה כולל את ארועי יום העצמאות ה- 70 לישראל בחסות מנהלת ה-70 ומשרד התרבות".

   טרם התקבלה תגובת "עיצוב במה"


   בתוך כך, לוואלה! NEWS נודע כי מארגני האירוויזיון החליטו שלא לשכור מהנדס בטיחות אלא להסתפק בהנדסאי בניה שאינו רשום בספר מהנדסי הבטיחות של ישראל. עוד נודע כי ההתקשרות עם ההנדסאי שנבחר לא בוצעה בהליך מכרז כפי שנעשה עם כלל הספקים ונותני השירות להפקת האירוע. "החוק אמנם מאפשר למנות הנדסאי בניה לאחראי בטיחות אבל לאירוע כזה צריך מהנדס בטיחות בעל רזומה עשיר אשר ליווה הפקות ענק", מסר גורם בתאגיד. "אי אפשר להשוות בין הנדסאי בניה שלמד שנתיים לבין מהנדס בטיחות שלומד שבע שנים לפני קבלת רישיון".

   מכאן נמסר: "חברת 'בי סייף הנדסה' נבחרה לנהל את תחום הרישוי והבטיחות של פרויקט האירוויזיון. בחברה עובדים מהנדסים ואנשי בטיחות המוסמכים על פי חוק לקיים ולנהל אירועים מסוג זה. לחברה ולמהנדסיה ניסיון מקצועי רב שנים באירועים מורכבים וייחודיים לענף זה והיא חתומה על כלל הרישיונות במרכז הירידים, לרבות ביתן 1 ו-2 ואירועים בינלאומיים רבים".

   בהכנת הכתבה השתתף אבי אשכנזי