פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אש"ף לאיגוד השידור האירופי: "מנע שידור האירוויזיון בהתנחלויות"

   ארגון אש"ף קרא הערב לאיגוד השידור האירופי לפעול לכך "שההתנחלויות הישראליות הלא חוקיות בשטחים הפלסטיניים הכבושים לחלוטין יוצאו מכל הפעילויות של שידורי האירוויזיון", וטען כי קיום התחרות בישראל מהווה "סיוע להסתרת הכיבוש"

   נטע ברזילי, אירוויזיון 2018 (AP)
   נטע ברזילי זוכה באירוויזיון

   ארגון אש"ף קרא הערב (שישי) לאיגוד השידור האירופי לפעול למניעת שידור האירוויזיון בהתנחלויות. בהודעה שפורסמה באתר הרשמי שלו, הוא טען כי קיום התחרות בישראל מהווה "סיוע להסתרת הכיבוש".

   ד"ר חנאן עשראווי, חברת הוועד הפועל של אש"ף ומן האושיות המובילות בציבור הפלסטיני בעשורים האחרונים, הצהירה בהודעה: "אנו קוראים לאיגוד השידור האירופי לכבד את זכויות הפלסטינים ולא לשדר את אירועי תחרות האירוויזיון בהתנחלויות הלא חוקיות".

   "הענקת הזכות לישראל לארח את אירוויזיון 2019 תתגמל אותה ותסייע לה להסתיר את הכיבוש הצבאי הארוך שלה ואת ההפרות החמורות של זכויות האדם והלאום הפלסטיני", טענה עשראווי. "איגוד השידור האירופי חייב לכל הפחות לדאוג לכך שההתנחלויות הישראליות הלא חוקיות בשטחים הפלסטיניים הכבושים לחלוטין יוצאו מכל הפעילויות של שידורי האירוויזיון".

   חנאן עשראווי ברמאללה, נובמבר 2012 (דרור עינב)
   בכירת אש"ף, חנאן עשראווי

   "מועצת הביטחון של האו"ם אישרה שוב ושוב כי ההתנחלויות הישראליות מהוות 'הפרה בוטה' של החוק הבינלאומי וכי 'אין להן תוקף משפטי'", המשיכה עשראווי. "לכן, אש"ף, הנציג הלגיטימי היחיד של העם הפלסטיני, דורש שאיגוד השידור האירופי יחייב את כל חבריו ושותפיו, ובמיוחד את תאגיד השידור הישראלי כאן, לא לשדר אף אחד מאירועי תחרות האירוויזיון בהתנחלויות הלא חוקיות, כולל אלו שכבשו את מזרח ירושלים. זה המינימום שאיגוד השידור האירופי חייב לעשות כדי לעמוד בהתחייבויותיהם של גורמים לא ממשלתיים, כולל עסקים וארגונים, על פי המשפט הבינלאומי והמדיניות האירופאית, במיוחד לנוכח ההסלמה חסרת התקדים של החד צדדיות וההתנהגות הפלילית הישראלית".

   בהמשך ההודעה, הזכירה עשראווי את "חוק הלאום" שעבר באחרונה בכנסת, ותיארה אותו ככזה ש"נותן לישראל רישיון לאפרטהייד, אפליה וטיהור אתני על חשבון העם הפלסטיני". עוד אמרה כי "על איגוד השידור האירופי מוטלת החובה לדאוג לכך שהוא אינו מספק פלטפורמה ללגיטימציה ו/או נורמליזציה של ההתנחלויות בפלסטין".

   נטע ברזילי (AP)
   נטע ברזילי

   צעד זה נוסף למכתב פתוח שפרסמו ב"גרדיאן" הבריטי בספטמבר מעל ל-140 אמנים ויוצרים, בהם לא מעט שמות מוכרים, זוכה אירוויזיון 1994 וכמה ישראלים, שקורא לחרם על האירוויזיון בישראל. במכתב נכתב בין השאר: "עד שהפלסטינים יזכו בחופש, צדק וזכויות שוות לכל בני האדם, אסור שיהיו 'עסקים כרגיל' עם המדינה שמונעת מהם את זכויותיהם הבסיסיות". בין השאר חתמו על המכתב המוזיקאי וממובילי תנועת החרם כנגד ישראל, רוג'ר ווטרס, הבמאים הבריטיים קן לואץ' ומייק לי, ההרכב הבריטי וולף אליס, המוזיקאי הבריטי בריאן אינו, צמד המוזיקאים השבדי דה נייף, צ'ארלי מקגטיגן שהיה אחד משני המבצעים האירים של השיר הזוכה באירוויזיון 1994 (בנוסף למספר זמרים נוספים שהגיעו לגמר האירוויזיון לאורך השנים אך לא זכו), ניק סימור האוסטרלי בסיסט להקת קראודד האוס, הסופר הקנדי יאן מרטל, השחקנית הבריטית ג'ולי כריסטי, הקולנוען הפיני אקי קאוריסמקי, השחקנית האמריקאית אלייה שווכאת והשחקן והמוזיקאי היהודי האיטלקי מוני עובדיה. גם ישראלים כלולים ברשימה, המוכר ביותר מביניהם הוא יונתן שפירא.


   למרות כל אלה, יש לציין כי כרגע אף מדינה לא הודיעה על החלטה להחרים את האירוויזיון בתל אביב, ובשלב זה רשימת המדינות שישתתפו השנה בתחרות זהה לרשימה משנה שעברה. היחידה שפרשה היא בולגריה, אך זה נעשה מסיבות כלכליות ופנימיות ולא מנימוקים פוליטיים, כך שכרגע לחצים מסוג זה של אש"ף לא נושאים פרי.