פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   "שהתאגיד יפסיק לשחק בפוליטיקה, נפצה אותו אם האירוויזיון יבוטל"

   היום הוא היום האחרון להפקדת כספי הערבויות לקיום תחרות האירוויזיון - וכחלון ונתניהו ממשיכים לעשות שרירים. פקיד בכיר: "הושטנו יד לתאגיד וביטלנו את הפיצול. שיקבלו את הערבות בשקט ויפתחו עם האוצר במשא ומתן על מימון ההפקה"

   "שהתאגיד יפסיק לשחק בפוליטיקה, נפצה אותו אם האירוויזיון יבוטל"
   צילום:אבי כהן עריכת וידאו:ניר חן

   האם יימצא פתרון למשבר האירוויזיון ביום האחרון שבו ניתן להפקיד את הערבויות לקיום התחרות? במשרד האוצר ולשכת ראש הממשלה ממשיכים להתעקש הבוקר (שלישי) כי הם אינם מתכוונים להיענות לדרישת תאגיד השידור הציבורי ולהתחייב למימון מלא של הוצאות האירוויזיון. לדברי פקיד בכיר המעורה בנושא, הונחה בידי התאגיד הצעה לנוסח ערבות שלפיו הממשלה תפצה את התאגיד במקרה ובאירועי יבוטל בשל "כוח עליון" או אירוע חירום אך התאגיד מתנה את קבלת הערבות בהעברת כל תקציב האירוויזיון.

   "הממשלה הושיטה יד לתאגיד בשביל האירוויזיון וביטלה את הפיצול, גם התאגיד צריך להפסיק לשחק בפוליטיקה, לקבל את הערבות בשקט ולפתוח במשא ומתן עם האוצר על מימון ההפקה", אמר הפקיד. לדברי גורמים פוליטיים, ראש הממשלה ושר האוצר רואים עין בעין את הסוגיה ומתנגדים להיענות לדרישת התאגיד, וכן לאיומים על הממשלה. גורמים בכירים באוצר אף התבטאו אתמול בזעם ואיימו כי במידה התאגיד לא יקיים את האירוויזיון - הממשלה תסגור אותו בקרוב.

   שר האוצר משה כחלון קרא הבוקר לתאגיד להתחייב לערבויות ואם הם יצטרכו גיבוי מהממשלה - הם יקבלו אותו: "התאגיד שייך למדינה, לא המדינה לתאגיד", אמר לגלי צה"ל. "אי אפשר לבוא אלינו עם אקדח ולאיים, זה לא עובד ככה".

   ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון, ישיבת ממשלה מספר 128, תקציב המדינה לשנת 2019, 10 בינואר 2018 (מערכת וואלה! NEWS , קובי גדעון, לע"מ)
   מתעקשים. כחלון ונתניהו

   ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, הציע אמש לספוג את עלויות האולם - עלות מרכזית באירוע. "כמו שהבריחו את מסי מישראל, עכשיו מבריחים את האירוויזיון (...). עיריית תל אביב מוכנה להתגייס למאמץ הלאומי ולספוג את עלויות האולם. אולי זה יעזור למי ששוב מטפס על עצים במקום למצוא פתרונות".

   גורמים בתאגיד הביעו הבוקר תמיהה על ההצעה: "ההצעה של חולדאי ועיריית ת"א לאירוח האירוויזיון לא רלוונטית כי בכל מקרה העיר המארחת משלמת על האולם על פי הקריטריונים בתנאי המכרז".

   גורם בכיר באיגוד השידור האירופי העריך אתמול בשיחה עם וואלה! תרבות שיימצא פתרון למשבר: "קשה לי לדמיין מצב שבו ממשלת ישראל תסרב לקיים בארץ את תחרות האירוויזיון, אני חושב שיימצא פתרון. אני מאוד אופטימי".

   ואילו פרנק דיטר פריילינג, יו"ר הועדה האחראית על האירוויזיון באיגוד השידור האירופי, אמר אמש לוואלה! תרבות כי באיגוד מודעים לדרמה הגדולה המתחוללת בימים אלו בישראל, על רקע המחלוקת סביב תשלום הערבות, אך הבהיר: "אנחנו לא יכולים להגיב על דיון פנימי בין התאגיד לממשלה. אנחנו מחכים להודעה מ'כאן'. אנחנו צריכים לחכות שהדד ליין יפקע ואז נראה מה אנחנו עושים. אנחנו לא יכולים להגיב לפני שיעבור הדד ליין (...) לא כל דרמה שמדברת לישראלים מדברת לכל העולם".

   נטע ברזילי באולפן "טודיי שואו" של NBC (צילום מסך)
   זוכת האירוויזיון נטע ברזילי

   מנגד, היה גם מי שמתח ביקורת על התנהלות התאגיד. יאיר שטרן, שהיה בימי רשות השידור מנהל הערוץ הראשון, כתב אתמול: "גם אנחנו ברשות השידור הפקנו אירוויזיון. העסק עלה במחירים של אז 7 מיליון דולר. לא ביקשנו גרוש מהממשלה. חצי מהכסף הבאתי מאירופה והחצי השני מפרסומות, חסויות, ומשרדי ממשלה שהיה להם עניין לפרסם כמו משרד התיירות. כן וגם קצת מתקציב הרשות, אף אחד לא יילל וגם התגברנו על האיומים של הדתיים בעניין ירושלים. והעיקר - את האירוויזיון ב-1999 הרימו האנשים הכי מוכשרים של הערוץ הראשון, שהיה לי הכבוד לעמוד בראשו ולא נזקקנו לאף חברת הפקה חיצונית. לזכור בערגה ולא לשכוח".

   ראשת האופוזיציה, ציפי לבני, פנתה אמר לראש הממשלה בבקשה שימצא פתרון: "האירוויזיון בסכנה וביטול האירוויזיון יהיה על הראש שלך. הציבור לא יסלח, שבגלל המשך הריב הקטנוני והפוליטי שלך עם התאגיד נאבד אירוע שמרגש עם שלם. די למשחקים מול התאגיד על חשבוננו. הציבור הישראלי, ההסברה הישראלית, טובת הציבור חשובים יותר משיקולים פוליטיים ומלחמות שאתה מנהל. לא הספיקה לך הפארסה עם ארגנטינה ומסי? שים את הכסף, תמצא פתרון, אתה ראש הממשלה. נטע ברזילי שמה אותנו על המפה העולמית - אל תוריד אותנו משם".

   מנהל רשות השידור לשעבר ועורך וואלה! ברנז'ה מדברים על הנושא: