פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   ירדה מהפרק: חיפה לא תארח את האירוויזיון

   פרסום ראשון: עיריית חיפה לא הגישה הצעה לאירוח התחרות במועד, צעד שבעקבותיו קיבלה מכתב מהתאגיד: "מודים לכם על ההתעניינות, הצלחה בהמשך". גם מצדה ירדה מהפרק. על קו הסיום: תל אביב (מועמדת מובילה), ירושלים (שטרם הבהירה אם תסכים לחזרות בשבת) ואילת (סיכוי נמוך)

   ירדה מהפרק: חיפה לא תארח את האירוויזיון
   עריכה: יוסי אלטר
   אירוויזיון 2018, נטע ברזילי (AP)
   נטע ברזילי באירוויזיון

   פרסום ראשון: למרות התעניינותה המוצהרת של עיריית חיפה לארח את האירוויזיון בישראל ב-2019 - העיר הצפונית לא תארח את התחרות. אפשרות נוספת שירדה מהפרק היא אירוח התחרות במצדה, על רקע דרישת תאגיד השידור האירופי למתחם סגור.

   לידי וואלה! תרבות הגיע מכתב שנשלח היום (ראשון) מתאגיד השידור כאן לגדי מרגלית, מנכ"ל עיריית חיפה, ובו נכתב בין השאר: "ב-8 ביולי קיימנו במשרדו של ראש העיר פגישה ביחס לאפשרות אירוח תחרות האירוויזיון בעיר חיפה. הן לפני והן לאחר הפגישה נשלחו אליכם מהתאגיד מכתבים המפרטים את הנתונים הנדרשים להצגה על מנת שהתאגיד ואיגוד השידור האירופי יוכלו לשקול אירוח התחרות בחיפה, לרבות לוחות זמנים ברורים למשלוח הנתונים. התאריך האחרון למשלוח הנתונים היה 18 ביולי. מאחר שעד למועד זה לא קיבלנו מכם כל תגובה ו/או נתון (לא בעל פה ולא בכתב) אנו מניחים כי אינכם מעוניינים להמשיך ולקחת חלק בהליך. אנו מודים לכם על ההתעניינות ומאחלים הצלחה רבה בהמשך הדרך".

   על פי פרסומים קודמים, חיפה היתה מעוניינת לארח התחרות, ואף בחנה את האפשרות לקירוי אצטדיון "סמי עופר", זאת מכיוון שאירוח במתחם מקורה מהווה את אחת הדרישות של איגוד השידור האירופי. בתחילת החודש, אמר יונה יהב, ראש עיריית חיפה, לוואלה! נדל"ן: "אין ספק שאין מתאימה מחיפה - עיר השלום - לארח את תחרות האירוויזיון, אשר תביא כבוד גדול לעיר ותתרום לפיתוח הכלכלה והתיירות. אצטדיון סמי עופר נבנה על פי הסטנדרטים הגבוהים בעולם, תוך שימוש בטכנולוגיות הגבוהות ביותר והוא עומד כיום בשורה אחת עם האצטדיונים המובילים בעולם". בשיחה של וואלה! תרבות היום עם ראש העיר יהב לא התקבלה הבהרה מדוע העירייה לא הגישה מידע או הצעה כמתבקש.

   ראש עיריית חיפה, יונה יהב: "מפעל 'חיפה כימיקלים' מצפצף על החוק ולכן הוצא נגדו צו הריסה" (מערכת וואלה! NEWS)
   מסתמן: חיפה, חיפה, עיר בלי עתיד לארח את האירוויזיון. ראש העיר הצפונית, יונה יהב

   יונה יהב, ראש עיריית חיפה, אני מבין כי מסתמן שחיפה מחוץ למירוץ של אירוח האירוויזיון בישראל, ותהיתי מדוע.

   "אין לי מושג על מה אתה מדבר".

   הגיע לידינו מכתב שנשלח אליכם מהתאגיד, שמציין כי עד מועד הגשת הנתונים לא העברתם כל תגובה או נתון, ומאחל לכם בהצלחה בהמשך דרככם.

   "לא קיבלנו שום מכתב מהתאגיד. היום חופש בעירייה, צלצל אליי מחר, אני אברר לך".

   האם חיפה פרשה מהמירוץ או לא?

   "חיפה ממש לא פרשה".

   ומה כוללת ההצעה שעוד לא הגשתם?

   "עזוב, אני עכשיו לא יכול לדבר איתך, אני באמצע ישיבה, תפנה בצורה מסודרת ואני אענה לך". (ניתוק).

   (עדכון, 20:25) שעות ספורות בלבד לאחר טענת ראש העיר יהב בשיחה עם וואלה! תרבות כי העירייה "ממש לא פרשה" מהמירוץ לאירוח האירוויזיון, נשלחה התגובה הבאה מדוברות עיריית חיפה: "לאחר בחינת כלל העלויות הכרוכות בהפקת תחרות האירוויזיון, החליטה עיריית חיפה שלא להציג את מועמדותה לאירוח התחרות, וזאת בשל העובדה, כי מדובר בהשקעה של עשרות מיליוני שקלים, אשר יושתו על משלם המיסים החיפאי, ולאור הפגיעה, אשר עתידה הייתה לחול על קבוצות הספורט החיפאיות והקהל החיפאי כתוצאה מהדרישה לסגור את האצטדיון למשך שלושה חודשים. בשל כך, הוחלט כאמור שלא להגיש מועמדות לאירוח התחרות ולהעדיף את טובת תושבי העיר חיפה".

   לוגו אירוויזיון
   לוגו האירוויזיון בישראל

   העיריות שהגישו עד כה הצעה לתאגיד לארח את האירוויזיון הן תל אביב, ירושלים ואילת. כפי שפורסם לראשונה בוואלה! תרבות, תל אביב הציעה את ביתן 2 של מרכז הירידים לאירוח התחרות, ובכך ירדו מהפרק אצטדיון בלומפילד והיכל מנורה מבטחים, כפי שאישרו גם גורמים בעיריית תל אביב. בנוסף, העיריה הסכימה לחזרות בשבתות, והציעה גם לפעול כדי לשפר את מסלולי התחבורה הציבורית במהלך ימי התחרות. זאת על ידי הארכת מסלול קווי מוניות השירות 4 ו-5 כך שתונגש ההגעה למרכז הירידים והגברת תדירותם גם במהלך השבת. מה שמעניק יתרון משמעותי לבחירה בתל אביב, להערכת גורם הבקיא בענייני האירוויזיון. גורם אחר אמר כי מרכז הירידים בתל אביב "מתאים גם בגלל הדרישה לכפר האירוויזיון, שבו יוכלו לקיים מופעים ואירועים במקביל וגם היורוקלאב".

   עיריית ירושלים הציעה את הארנה. אולם השאלה שעולה היא האם קיים בכלל סיכוי שראש העירייה יסכים בהצעתו לחזרות בשבת, מה שמהווה תנאי לקיום התחרות בעיר מבחינת תאגיד השידור האירופי? גורמים בתאגיד אומרים כי בעיריית ירושלים עוד בוחנים את הסוגיה. דוברות עיריית ירושלים לא נתנה תשובה ברורה לשאלת ההסכמה לחזרות בשבת שהפנינו אליה, והסתפקו באמירה: "השבת היא נושא שרלוונטי בכל מדינת ישראל, לא רק בירושלים". ההערכה הרווחת היא שעיריית ירושלים לא תסכים לחזרות בשבת, ולכן גורמים בתעשייה מהמרים כי האירוויזיון יתקיים בסופו של דבר בתל אביב.

   עיריית אילת נראית כבעלת הסיכויים הנמוכים ביותר לארח את התחרות. היא הציעה בין השאר את האופציה להפוך את קניון ה"אייס מול" לאולם.

   מתאגיד כאן בחרו שלא להתייחס לדברים.