פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   "תהיה פשרה בין יוצרי `Toy` ליוניברסל, האירוויזיון לא יבוטל"

   לאחר איום יוניברסל בתביעת ענק נגד יוצרי "Toy", בטענה שהועתק מלהיט אחר, מוזיקאים ועורכי דין המומחים לזכויות יוצרים מעריכים שהסערה תסתיים בפשרה ושהאירוויזיון בארץ לא יבוטל. בכיר באיגוד השידור האירופי לוואלה! תרבות: "הנושא בבדיקה"

   "תהיה פשרה בין יוצרי `Toy` ליוניברסל, האירוויזיון לא יבוטל"
   עריכת וידאו:אביב אירגז

   האיום של חברת התקליטים "יוניברסל" לתבוע את יוצרי השיר "Toy" בטענה שחלקו נגנב מהלהיט של הווייט סטרייפס "Seven Nation Army" ממשיך לעורר סערה. אז מה באמת יעלה בגורלו של האירוויזיון בישראל? לא ברור ואין ספק שהדעות בנושא חלוקות לגבי השאלה האם היתה העתקה מהותית בשירים. עם זאת, רוב המשפטנים והמוזיקאים ששוחחנו עמם מעריכים כי בסופו של דבר יוניברסל תוותר על תביעת הענק לטובת פשרה בין שני הצדדים, במסגרתה החברה תהיה שותפה ברווחים מהשיר. פירוש הדבר הוא שלא תבוטל הזכייה באירוויזיון וכי הוא יתקיים בארץ כמתוכנן. למרות זאת, חשוב להבהיר שמדובר בהערכות בלבד וכי מוקדם לדעת לאן הדבר יוביל. גורם בכיר באיגוד השידור האירופי אמר לוואלה! תרבות כי הנושא בבדיקה.

   אמש נחשף בתכנית "ערב טוב עם גיא פינס" בקשת 12 כי תאגיד המוזיקה האמריקאי הענק "יוניברסל" הגיש לפני כשבועיים מכתב התראה חריף לפני תביעה ליוצרי השיר "Toy", דורון מדלי וסתיו בגר, בטענה כי מדובר בהעתקה משיר אחר. חשיפת התביעה העלתה את האפשרות שתיפסל זכיית השיר ובהמשך אף תבוטל האפשרות לקיים את תחרות השירה בארץ בשנה הבאה, מכיוון שתקנון האירוויזיון קובע שהשיר הזוכה חייב להיות מקורי.

   על פי טענות עורכי הדין של יוניברסל, הקצב וההרמוניה של להיט הווייט סטרייפס משנת 2003, שזכה בגראמי, מזכירים מאוד את "Toy". "הופתענו לקבל מכתב שכזה ואנחנו מטפלים בזה ואני מאמין שבשבועיים הקרובים הנושא ייפתר על הצד הטוב ביותר לשביעות רצונם של כל הצדדים", מסר מדלי בתגובה לתוכנית "ערב טוב עם גיא פינס".

   דורון מדלי, נטע ברזילי ( , אורית פניני)
   נטע ברזילי ודורון מדלי

   אך האם באמת קיים דמיון כל כך מהותי בין שני השירים? תלוי כמובן את מי שואלים. "מבחינה מוזיקלית, מה שדומה זה הטמפו של השיר, שיושב בדיוק על אותו מקצב, וההרמוניה של הפזמון", אומר לוואלה! תרבות המוזיקאי קובי אשרת, שהלחין בין היתר את "הללויה" שזכה באירוויזיון 1979 "המהלך של הבס מתאים בדיוק להרמוניה של הפזמון של `Toy`. להערכתי, הצדדים יגיעו לאיזשהו סידור להיות שותפים לשיר, ולא יבוטל האירוויזיון בארץ".

   מנגד, המוזיקאי חיים צינוביץ' דווקא חולק על אשרת: "היה לנו ויכוח בסטודיו אתמול. היו כאלה שטענו שיש דמיון. אני חייב להגיד שאני לא חושב שיש כאן קייס לתביעה. שמעתי בחיים שלי דברים שהיו דומים, אבל פה פחות. אנחנו היום בפרסומות ובסרטים עושים סאונד א-לייקים - זה אומר אין לי כסף לזכויות המקוריות של איזשהו שיר אבל אני רוצה משהו דומה. יש מקרים שבהם הדימיון צועק לשמיים, כולל פרסומת לחברת תמרוקים גדולה שרצה עכשיו שמועתקת במוזיקה ובקליפ מהרכב כלשהו. במקרה הזה, לדעתי, זה ייגמר בלי תביעה. אף אחד לא יכול לגנוז עכשיו את השיר, מה שנשאר להם זה להתחיל להתווכח על אחוזים שכל צד יקבל".

   מאש אפ בין השיר "Toy" של נטע ברזילי לשיר "Seven Nation Army" של להקת הווייט סטרייפס

   חילוקי הדעות בנושא קיימים לא רק בקרב מוזיקאים, אלא גם בקרב עורכי דין מובילים המתמחים בנושאים של זכויות יוצרים. "קשה להעריך כיצד תסתיים הפרשה הנוכחית בקשר ל-`Toy`", מסביר לוואלה! תרבות עו"ד טוני גרינמן, מומחה לדיני זכויות יוצרים ומחבר הספר "זכויות יוצרים", "יוניברסל לא תתקשה להוכיח את הגישה לשיר של וויט סטרייפס, הואיל והוא להיט ידוע. היא גם לא תצטרך להוכיח דמיון מוחלט בין השירים, אלא רק דמיון 'מהותי' בחלקים משמעותיים שלהם. לשם כך, יצטרכו להיעזר בעדות מומחים, במיוחד מכיוון שכפי שדווח, התביעה אינה מתבססת על דמיון במלודיה, אלא בהרמוניה ובקצב בלבד".

   "מצד שני, אפילו אם יוכח דמיון כזה, ייתכן שמדלי ובגר יוכלו להוכיח שיצרו את היצירה שלהם באופן עצמאי. מה שבטוח הוא שלחברה כמו יוניברסל יש את כל האמצעים הכלכליים והמקצועיים לנהל קרב כזה, וזה מגביר את הסיכוי שתוכל לכפות פשרה. עם זאת, ייתכן שהנתבעים ירצו להוכיח את יושרם וינהלו קרב עד הסוף, אם יהיה להם את המימון לכך. מה שכמעט ודאי הוא שאם ייקבע כי `Toy` מפר זכויות יוצרים, הוא ייפסל בדיעבד מהזכייה באירוויזיון. לא יעלה על דעת שמארגני התחרות יסכימו כי הזכייה תעמוד על כנה במקרה כזה. ואז - לא תהיה לישראל זכות לארח את התחרות בשנה הבאה. לכן, מדובר בקרב גורלי במיוחד".

   נטע ברזילי נוחתת בנתב"ג לאחר הזכיה בארוויזיון, 14 במאי 2018 (ראובן קסטרו)
   נטע ברזילי

   "השיר לא נשמע דומה ולא נשמע מועתק", טוען עו"ד רון לוינטל, מומחה בזכויות יוצרים ובתביעות לשון הרע. "הטענה למקצב דומה היא כללית בעיניי, שכן כל קטע טנגו, בלוז או רגאיי יש לו מקצב דומה לקטעי טנגו, בלוז או רגאיי אחרים. נראה לי שהלכו פה רחוק מדי עם טענת הדימיון להרמוניה ומקצב. בתביעת זכויות יוצרים בודקים אם יש 'דימיון בקטע מהותי של היצירה'. פירוק שלה לרכיבים בודדים, כמו מקצב או הרמוניה חוטא לרעיון הכללי שעומד מאחורי דיני זכויות יוצרים. כל יוצר מושפע מיצירות קודמות. מוזר לתבוע צייר על כך שהרקע הכחול בתמונה דומה לרקע כחול אחר או לסוג בד הקנבס. בכל אופן, 'שיר הבטלנים' יותר דומה לאחים בלוז, מאשר `Toy` לשיר של הווייט סטרייפס. בהערכה ראשונית, אני לא חושב שזה יבטל את הזכייה ועוד ארוכה הדרך לתביעה ובוודאי לזכייה. בסוף זה לא עניין משפטי סבוך אלא עניין שמיעתי פשוט. האם לשופט בשר ודם יישמעו השירים דומים והאם באוזן נשמע שחלק מהותי מפה הועתק לשם. לא נשמע באוזן דימיון של ממש".

   עו"ד נילי ורקר, מומחית לזכויות יוצרים ומי שהיתה היועצת המשפטית של אקו"ם, סבורה אף היא שהעניין יסתיים בפשרה: "הפתרון יכול להיות שיוניברסל יהיו מו"לים של היצירה, ואז הם יתחלקו בתמלוגים, זאת כדי להימנע מתביעה שיכולה לקחת הרבה שנים, תעלה המון כסף ועלולה לבטל את קיום האירוויזיון בארץ. במקרה אפשרי כזה, הפשרה היא ללא הודאה בעובדות, עוקפים את הצורך להיכנס לעניין המשפטי אם הייתה העתקה או לא, כל צד נשאר עם הטענה שלו בלי הכרעה, ואין חשש לביטול קיום האירוויזיון בארץ".

   בכיר באיגוד השידור האירופי אמר לוואלה! תרבות: "הנושא ייבדק". תאגיד השידור כאן סרב להגיב, וכך גם נטע ברזילי. דורון מדלי וסתיו בגר טרם הגיבו לפניית וואלה! תרבות.